Zdrowie i Uroda

Czym są licówki i kiedy są zalecane? Licówki dentystyczne (zwane licówkami porcelanowymi) są bardzo cienkimi skorupami materiałów w kolorze zębów, zaprojektowanych do pokrycia przedniej powierzchni zębów, aby poprawić wygląd uzębienia. Są one przyklejone do przedniej części zębów i zmieniają ich kolor, kształt, rozmiar lub długość. Licówki dentystyczne mogą być wykonane z porcelany lub z kompozytowych materiałów żywicznych.

Ten rodzaj licówek jest o wiele bardziej odporny na wszelkie plamy niż licówki żywiczne i lepiej naśladują właściwości naturalnego odbijania światła. Aczkolwiek musisz skonsultować się z dentystą na temat najlepszego wyboru materiału dla ciebie. Licówki są przede wszystkim używane, kiedy zęby są przebarwione (na przykład z powodu leczenia kanałowego i kontaktu zębów z różnymi barwiącymi środkami), również przy zniszczonych zębach z przyczyn mechanicznych, na przykład, kiedy zęby są ukruszone lub złamane. Licówki przydają się, gdy zęby są nierówne lub o nieregularnym kształcie (na przykład mają w sobie różnego rodzaju wybrzuszenia i kratery). Są one również używane, gdy pomiędzy zębami są przerwy, aby zamknąć przestrzeń między nimi.

Jak przebiegają wizyty?

Wykonanie tego zabiegu zazwyczaj wymaga trzech wizyt u dentysty - jednego na konsultację i opracowanie planu, a dwóch pozostałych do wykonania i zaaplikowania licówek. Oto dokładny opis tych trzech etapów: 

  • Pierwszy krok diagnozy wymaga twojego aktywnego uczestnictwa podczas wizyty. Wyjaśnij swojemu stomatologowi, jaki rezultat chcesz osiągnąć zakładając licówki porcelanowe. Podczas tej wizyty dentysta zbada twoje zęby, aby upewnić się, że licówki dentystyczne są dla ciebie odpowiednie i wytłumaczy, co będzie wiązało się z tą procedurą.
  • Aby przygotować ząb do zabiegu, dentysta usunie około 1/2 milimetra szkliwa z powierzchni zęba, czyli tyle ile zajmuje sama licówka. Przed tym uzgodnicie, czy potrzebne będzie znieczulenie miejscowe. Następnie dentysta wykona wycisk zęba. Zwykle trwa to od 2 do 4 tygodni. 
  • Zanim licówka dentystyczna zostanie trwale przyklejona do zęba, dentysta tymczasowo umieści ją na zębie, aby sprawdzić jej dopasowanie i kolor. Następnie, aby przygotować ząb, zostanie on oczyszczony i wypolerowany, a następnie szorstkowany, aby umożliwić mocny proces wiązania. Następnie dentysta zastosuje specjalną wiązkę światła, która aktywuje substancje chemiczne w cemencie, które go utwardzają.

Na końcu usuwany jest nadmiar cementu, stomatolog pyta się, czy nic nie przeszkadza i ewentualne dokonuje poprawek. Lekarz może zlecić wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Wady i zalety licówek

Głównymi zaletami licówki porcelanowej są: naturalny wygląd zęba, tkanka dziąseł dobrze toleruje porcelanę, licówki porcelanowe są odporne na przebarwienia. Ponadto licówki oferują zmianę koloru i kształtu zęba oraz na ogół nie wymagają intensywnego przygotowania przed zabiegiem (w przeciwieństwie do koron) i oferują mocniejszą, bardziej estetyczną do nich alternatywę.

Niestety licówki mają także wady: proces nie jest odwracalny. Nie da się ich naprawić, gdy pękają; ponieważ szkliwo zostało usunięte, twój ząb może stać się bardziej wrażliwy; licówki mogą nie pasować dokładnie do koloru pozostałych zębów; licówki nie są dobrym wyborem dla osób z niezdrowymi zębami (na przykład z próchnicą lub czynną chorobą dziąseł), lub dla osób, które mają niewystarczającą ilość szkliwa na powierzchni zęba; i chociaż nie jest to prawdopodobne, licówki mogą wypaść, aby zminimalizować ryzyko, nie gryźć paznokci i innych twardych materiałów.

Gdzie przeprowadzane są te zabiegi w Poznaniu?

Poznań oferuje wielu specjalistów oraz wiele klinik stomatologicznych. Pojedyńczy lekarze oferują licówki w cenie od 1300 złotych, cena jest wyższa w klinikach. 

Klinikami godnymi polecenia i cieszącymi się dobrymi opiniami są Stankowscy&Białach, którzy zajmują się wszelkimi aspektami zdrowych, prostych i ładnych zębów; klinika Candeo również oferuje licówki i ma szeroki wybór innych usług, na pewno nie brakuje im dobrych specjalistów; innym dobrym przykładem jest MediArt Clinic, która oferuje licówki platinum, lekarze obiecują, że mają bardzo długą trwałość - według opinii, rzeczywiście na to wygląda. Do listy polecanych klinik można również dołączyć Sobota-dent, która oferuje trzydniowe licówki testowe, które nie ingerują w szkliwo, co - jak przekonują pomoże zdecydować, czy chcemy mieć taki wygląd zębów na zawsze.

Wybór stomatologów, którzy wykonują zabiegi licówkowe jest naprawdę szeroki. Mała wskazówka dla każdego przy wyborze lekarza: jeśli czujesz, że ogólna atmosfera przekonuje cię do zabiegu i czujesz, że stomatolog jest godny zaufania - zawsze takiego wybieraj.