Zdrowie

Aparaty słuchowe to urządzenia osobiste. Stosując je, można odnieść znaczące korzyści w poprawie słuchu i funkcjonowaniu społecznym. Jednak aby tak było, trzeba je odpowiednio wybrać i zaprogramować. Świadomy i aktywny udział pacjenta w doborze aparatu słuchowego jest niezwykle istotny dla komfortu codziennego korzystania z urządzenia.

Ponieważ aparat słuchowy to sprzęt medyczny, wielu osobom wydaje się, że kluczową rolę w jego doborze odgrywa protetyk słuchu. Oczywiście, wiedza i doświadczenie eksperta są bardzo ważne, jednak niemniej istotne są indywidualne oczekiwania pacjenta i warunki środowiskowe, w których na co dzień egzystuje. To dlatego właśnie protetycy słuchu nadają wywiadowi audiologicznemu tak duże znaczenie. Służy on przede wszystkim zdefiniowaniu potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz jego stylu. Dzięki temu możliwe jest zaproponowanie najlepszego rozwiązania.

Głębokość niedosłuchu a model aparatu słuchowego

Producenci aparatów słuchowych oferują 3 modele urządzeń – aparaty zewnątrzuszne, wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe. Jeśli chodzi o dyskrecję, wybór modelu nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ wszystkie nowoczesne aparaty słuchowe to urządzenia bardzo małych rozmiarów, praktycznie niewidoczne. Istotna jest natomiast głębokość ubytku słuchu.

Wyróżnia się 4 stopnie niedosłuchu:

- mały – 20-40 dB,
- średni – 41-65 dB,
- duży – 65-90 dB,
- głęboki – powyżej 91 dB.


Należy pamiętać, że najlepsze wzmocnienie zapewnia aparat zewnątrzuszny, dlatego też jest to model polecany przez protetyków słuchu przy głębokim, a w niektórych przypadkach także przy dużym, niedosłuchu. Urządzenia zewnątrzuszne są również łatwiejsze w obsłudze i mają większe baterie, które wystarczają na dłużej. Warto wziąć pod uwagę te czynniki, wybierając aparat słuchowy.

Programy w aparacie słuchowym

Nowoczesne aparaty słuchowe są oparte na zaawansowanej technologii, dzięki czemu można zainstalować w nich różnorodne programy, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jeśli pacjent często rozmawia przez telefon z pewnością duże korzyści odniesie, decydując się na bezprzewodowy interfejs, wykorzystujący system Bluetooth® do połączenia aparatu słuchowego z telefonem komórkowym oraz innymi urządzeniami, jak komputer czy odtwarzacz mp3. Dla osób pracujących z dźwiękami muzycznymi oraz tych, dla których muzyka ma duże znaczenie na co dzień, opracowane zostały programy „Muzyka na Żywo” i „Kino”, umożliwiające odbiór muzyki w sposób najbardziej naturalny. Z kolei pacjenci często podróżujący samolotem mogą skorzystać z programu „Komfort w Samolocie”, dzięki któremu nie będą narażeni na przykre doznania, przebywając w kabinie samolotu i korzystając jednocześnie z aparatu słuchowego.

Więcej na: www.sklepmedycznybydgoszcz.pl/aparaty-sluchowe-bydgoszcz/


Właściwy dobór aparatu słuchowego zdecydowanie ułatwia nowoczesna technologia. Funkcje takie jak REMfit™, dostępne w systemie Oasis, w aparatach słuchowych marki Barnafon, dokonują pomiaru danych REM (ang. Real Ear Measurement, akustyka ucha rzeczywistego), dzięki czemu możliwe jest zaprogramowanie aparatu słuchowego zgodnie z osobniczymi uwarunkowaniami.