Czy wiesz, że...

W dzisiejszym świecie zalewani jesteśmy duplikatami różnego typu produktów. Nie inaczej jest ze złotą biżuterią. Fałszerze, za sprawą wykorzystywania tombaku potrafią oszukać konsumenta wizją wyrobu efektywnego i to za nieprzeciętnie niską cenę. Nikt naturalnie nie wymaga od każdego posiadania wiedzy z zakresu metali szlachetnych, natomiast w tym artykule przedstawimy parę sposobów na sprawdzenie autentyczności złota.

Partnerem artykułu jest sklep ze złotą biżuterią - ergold.pl

Czym jest tombak?

Tombak jest materiałem służącym do produkcji przedmiotów wizualnie synonimicznych do złota. Przy tym w żadnym razie nie posiadają one właściwości oryginału. Skład tombaku to połączenie cynku oraz miedzi, ten drugi odpowiada przy tym za wytwarzanie się złotej barwy. Od strony strukturalnej taki wyrób nie posiada właściwie żadnej sensownej wartości (szczególnie w zestawieniu ze złotem).

Gdy zostanie sprawdzony przez złotnika, nie będzie on miał większych problemów z rozpoznaniem podróbki. Co innego zwykły człowiek, zachęcony samym faktem, że zdobędzie złoty wisiorek serce za bezcen. Z tego powodu tombak potocznie jest określony mianem „kruszcu głupców”. Co zatem uczynić, aby uniknąć bycia w tej grupie?

Rzut oka na próbę wyrobu

Na początek wyjmijcie całą swoją biżuterię wykonaną ze złota i odczytajcie jej próbę złota, jest ona do znalezienia na grawerze. Przeważnie znajduje się w trudniej dostępnym miejscu w postaci stempla. Najpopularniejsze próby to te o numerach:

  • 999,
  • 960,
  • 750,
  • 585,
  • 333.

Wykorzystanie magnesu

Innym łatwym domowym sposobem na sprawdzenie złota to ta z użyciem magnezu. Przykłada się go do złota i jeśli choć minimalnie drgnie, to oznacza, że materiał ma właściwości o charakterze magnetycznym, a tym samym nie jest złotem (które takowych nie posiada). Surowce niereagujące na magnes nazywane są diamagnetykami. Nie jest to co prawda metoda w 100% skuteczna, ponieważ zawsze istnieje margines błędu, ale wciąż potrafi uratować przed rozczarowaniem.

Zaleca się ostrożność, gdy zdecydujecie się w ten sposób sprawdzić srebro. Delikatne kolczyki z tego materiału pod wpływem magnesu będą drgać, ale nie oznacza to całkowicie, że będą one bezwartościowe. Co więcej, mogą być one tak naprawdę z platyny (!), która jest paramagnetykiem.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że powyższe sposoby pomogą wam w weryfikacji posiadanego złota. Dociekliwej części czytelników zalecamy mimo wszystko jednak udać się do jubilera, który bez problemu sprawdzi, czy biżuteria jest oryginalna.