Czy wiesz, że...

Zestawy fotowoltaiczne zyskują na popularności. To już nie hipoteza, ale fakt – energia słoneczna daje możliwość olbrzymich oszczędności w perspektywie dziesięcioleci. Przed wizytą w firmie zajmującej się projektowaniem i instalacją systemów fotowoltaicznych dla domów, warto dowiedzieć się, za co przyjdzie nam zapłacić, na jakie oszczędności możemy liczyć, kiedy inwestycja może się zwrócić i jak uniknąć kosztownych pomyłek podczas planowania.

Co zawiera cena instalacji fotowoltaicznej?

Koszty paneli słonecznych to nie jedyna rzecz, jaką powinniśmy uwzględnić, szacując potencjalną inwestycje. Zestaw fotowoltaiczny to także inwerter, system mocowania, zabezpieczenia, przewody, jak również koszty projektu i montażu. Całość zaczyna się już od 18 tysięcy złotych. Czy to dużo, czy mało? Stwierdzimy to tylko wówczas, gdy odwiedzimy doświadczoną firmę projektowo-wykonawczą z naszymi rocznymi rozliczeniami za prąd. Wówczas dobrana zostanie odpowiednia moc instalacji fotowoltaicznej, koszta jej wykonania, szacowany zwrot nakładu inwestycyjnego oraz prawdopodobna wielkość rachunków za energię elektryczną.

Ile można zaoszczędzić na energii elektrycznej, inwestując w fotowoltaikę dla domu?

Oto teoretyczna sytuacja: gospodarstwo domowe rocznie zużywa 3600 kWh prądu, a średnie 2-miesięczne rachunki oscylują w okolicach 330 zł. Dla takiego domu jednorodzinnego zaproponować można zestaw fotowoltaiczny o mocy 3,6 kWp. Bez instalacji fotowoltaicznej za prąd przyjdzie nam zapłacić rocznie ok. 2300 zł. Optymalnie dobrany system, pozyskujący energię z promieniowania słonecznego, zmniejszy tę sumę do ok. 600 zł (gdy energię elektryczną magazynuje się w sieci) lub około 180 zł, gdy całą wyprodukowaną energię wykorzystamy na własne potrzeby.

baner tekst

Fot. Sprawdź ceny instalacji fotowoltaicznej na Brewa.pl

Żywotność instalacji fotowoltaicznej ocenia się na około 25 lat. Zgodnie z powyższymi obliczeniami można założyć, że przez ten okres oszczędność na energii elektrycznej może wynieść nawet 80 000 zł. Jeśli instalacja fotowoltaiczna kosztuje nas 20 000 zł, wówczas przez okres eksploatowania systemu zyskujemy aż 60 000 zł.

Czy instalacja fotowoltaiczna zawsze jest opłacalna?

Opłacalność fotowoltaiki nie zawsze jest tak duża, jak na powyższym przykładzie. Na instalację nie warto decydować się wówczas, gdy nasze rachunki za prąd są bardzo niskie. Zwrot inwestycji jest wtedy bardzo długi i może on trwać ponad 25 lat, na które szacuje się żywotność paneli słonecznych.

Jeśli mamy wątpliwości co do wielkości stopy zwrotu, lub zastanawiamy się, czy uwarunkowania środowiskowe w naszym otoczeniu (nasłonecznienie, nachylenie dachu, ekspozycja itp.) są optymalne, najlepiej jest zwrócić się do profesjonalnej i doświadczonej firmy projektowo-wykonawczej. Doświadczenie nie pozostaje tutaj bez znaczenia – instalacje fotowoltaiczne w Polsce to wciąż nowy temat, na rynku nie brakuje ambitnych przedsiębiorców, jednak wciąż zbierających szlify. Bogate portfolio powinno być dla nas istotne przy wyborze wykonawcy.

Zobacz również na Brewa.pl aktualne dofinansowania i dotacje do fotowoltaiki.