Czy wiesz, że...

W przypadku maszyn leśnych warto dbać o wysokiej klasy smarowanie łańcucha. Niestety, w praktyce często zdarza się, że do zbiornika zasilającego prowadnicę dolewa się olej przepracowany lub bardzo niskiej klasy. Takie zabiegi nie tylko nie chronią łańcucha pilarki, ale także mu szkodzą. Warto zatem świadomie kupować optymalny olej do pilarek. My szczególną uwagę poświęciliśmy produktom eko – oleje biodegradowalne do pilarek powinny stać się standardem, wypierając szkodliwe oleje mineralne. Jak poznać, czy kupujemy dobrej klasy olej do smarowania łańcucha?

Parametry pracy oleju do pilarek – co powinieneś wiedzieć?

Już na wstępie uspokajamy, nie warto się w tym temacie doktoryzować. Wystarczy nam wiedza, że biodegradowalne oleje do pilarek powinny odpowiadać parametrami pile łańcuchowej oraz warunkom jej użytkowania. Szukajmy więc konkretnych, liczbowych wartości dotyczących przeznaczenia olejów do pił łańcuchowych. Niestety w sieci ciężko o czytelne katalogi, a mikroskopijnych rozmiarów zdjęcia plastikowych butli niewiele nam powiedzą. My polecamy katalog marki VEGATOL – polski producent olejów do pilarek postarał się o czytelne karty katalogowe w rodzimym języku.

Co znajdziemy w kartach katalogowych olejów do maszyn leśnych? Warto rzucić okiem na temperaturę płynięcia, porównując ją z warunkami pracy piły łańcuchowej. Jeśli liznęliśmy nieco fizyki, warto porównać także wskaźniki lepkości – oleje ekologiczne do pilarek powinny mieć wysoką lepkość, żeby odpowiednio zabezpieczać powierzchnię łańcucha, przywierać do niego i zmniejszać tarcie. Zwarty, wysokolepki produkt ogranicza wycieki, tak szkodliwe dla środowiska naturalnego, a także zmniejsza potrzebę częstego dolewania oleju do pilarki.

produkt

Fot. Vegatol.com - olej do pilarki

Oleje biodegradowalne do pilarek, a faktyczny poziom biodegradacji

Zakładamy, że wybieracie oleje ekologiczne do pilarek świadomie. To doskonały sygnał dla polskich lasów, być może ograniczenie wycieków olejów mineralnych i zastąpienie ich olejami biodegradowalnymi poprawi nieco druzgocące statystyki zanieczyszczenia ekosystemów leśnych w Polsce. Ważne zatem, aby nabywany przez nas olej do pilarek miał wysoki poziom biodegradacji. Dostępne na naszym rynku oleje ekologiczne do smarowania łańcucha mają sprawność degradacji na poziomie 60-90%. Proces ten trawa koło miesiąca i w tym czasie zdecydowana większość śladu wycieku powinna zniknąć ze ściółki.

Wysoki poziom biodegradacji zapewniają oleje ekologiczne do pilarek produkowane na bazie olejów roślinnych. Warto ponownie przywołać markę VEGATOL i ich flagowy produkt z serii V-Green. Oleje do maszyn leśnych tego typu są uniwersalne, zapewniają wysoki poziom biodegradacji, a co ważniejsze, ich formuła została opracowana w taki sposób, aby nie ustępować parametrami topowym olejom mineralnym.

Warto dodać, że oleje biodegradowalne do pilarek V-Green spełniają aktualną normę OECD 301, potwierdzającą ich nietoksyczność. Wszystkie przetargi dotyczące wycinki lasów wymagają aktualnie stosowania olejów certyfikowanych.