Z życia wzięte

Jeśli nie posiadamy możliwości podłączenia się do kanalizacji zbiorczej, pozostaje nam stworzenie tzw. przydomowej oczyszczalni ścieków. Jej głównym elementem jest osadnik, zwany powszechnie szambem. W dłuższej perspektywie zbiornik ten wymaga od gospodarza, by dbać o jego stan- obniża to koszta utrzymania oczyszczalni i minimalizuje przykre dla domowników skutki. Bakterie do szamb to jedno z najefektywniejszych i optymalnych kosztowo rozwiązań. Dlaczego? Śpieszymy z odpowiedzią!

Środek do szamba – jakie ma zadanie?

Wszystko co, kolokwialnie mówiąc, spuścimy do kanalizacji, trafia kolektorem do osadnika. Tam ścieki pod najróżniejszą postacią bardzo powoli ulegają samooczyszczaniu. Proces ten zachodzi przy udziale bakterii, których główną pożywką są zawarte w ściekach związki organiczne. Bakterie rozpuszczają osady i przygotowują ścieki do postaci, która jest bezpieczna dla środowiska. Biopreparaty do szamb to produkty o zastosowaniu domowym, które mają za zadanie przyspieszyć samooczyszczanie się osadnika.

Zagrożeń jest wiele. Bakterie naturalnie występujące w szambie mogą obumierać na skutek nieregularnego dopływu ścieków do osadnika albo dopływem dużej ilości detergentów bakteriobójczych, które używamy do mycia. Bakterie do szamb powinny być dozowane właśnie po to, aby zapewnić optymalne ilości mikroorganizmów, potrzebne do rozkładu osadów.

Czyszczenie szamba – jak poradzić sobie z problemem?

Opróżnianie szamba przez wyspecjalizowaną firmę jest kosztowe i czasochłonne, a także niezbyt przyjemne dla domowników. Nadmierna ilość złogów na dnie osadnika może być w pewnych przypadkach nawet niemożliwa do wypompowania. Biopreparaty do szamb upłynniają sedyment i dno osadnika pozostaje czyste a ścieki mają jednolitą, płynną strukturę. To samo tyczy się rur kanalizacyjnych. Szczególnie groźne są dla nich osady z tłuszczu oraz fekaliów. Baterie do szamba aktywnie rozłożą tego typu zanieczyszczenia i przepływ przez rury będzie optymalny.

Sprawdź rekomendowane bakterie i tabletki do szamba na Aktywatory.pl

slider 700 bio7

Fot. Preparaty do szamba Biot. Szukaj na Aktywatory.pl

Jaki preparat do szamba?

Bez względu na to, jaką formę biopreparatów do szamb wybierzemy, dawka bakterii zawsze przyniesie dobre skutki. Jednym z nich jest usuwanie odorów, czyli brzydkich zapachów powstających w środowisku beztlenowym. Bakterie do szamb wyeliminują ten uciążliwy dla domowników problem. Wcześniej wspomniane regulowanie nadmiernych osadów i złogów to kolejna zaleta, odczuwalna dla domowników, gdyż niweluje ryzyko cofania się ścieków, wyjątkowo nieprzyjemne.

W sklepach bakterie do szamb występują w trzech formach:

  • tabletki do szamb

  • proszek do szamb

  • płyn/koncentrat do szamb

Zdecydowanie polecamy tabletki ekologiczne do szamb, gdyż są najłatwiejsze w dozowaniu i przechowywaniu.