Czy wiesz, że...

Założenie własnej firmy nie zawsze musi się wiązać z dużymi kosztami i inwestycją na start. Jest to możliwe do zrealizowania także bez kapitału. Jak założyć działalność? Które branże nie wymagają dużych nakładów na start? Podpowiadamy poniżej!

Biznes bez kapitału – to jest możliwe!

Otworzenie firmy bez kapitału jest możliwe, o ile mamy ciekawy pomysł i posiadamy inne niż finansowe środki na jego zrealizowanie, czyli zasoby i narzędzia. Jednym z tańszych rodzajów działalności jest więc działalność, która wykorzystuje talent i nabyte już doświadczenie oraz umiejętności.

Przykłady? Marketing internetowy, obsługa Social Media, fotografia, tłumaczenia, copywriting, korepetycje z dowolnej dziedziny, nauka muzyki, szkolenia online, usługi graficzne… Można by tak wymieniać! Jeśli zajmujesz się hobbystycznie lub zawodowo (np. pracując na etacie) tego typu usługami, otworzenie działalności gospodarczej opartej na ich realizowaniu nie będzie wymagało od Ciebie żadnych nakładów, ponieważ prawdopodobnie już posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia do wykonywania pracy. A także kontakty, które pomogą Ci bardzo szybko pozyskać zleceniodawców.

Rozpoczęcie działalności bez środków finansowych jest możliwe, ale wymaga kreatywności i konsekwentnego dążenia do wybranego celu. Na początku najlepiej trzymać się pracy na etacie i wykonywać zadania związane z działalnością po godzinach, np. wieczorami. Z czasem przyjdzie taki moment, że zleceń będzie tak dużo, a ich wykonywanie będzie na tyle opłacalne, że ze spokojną głową będzie można porzucić etat i założyć firmę.

Poszukiwanie inwestora

Jeśli jednak spieszy Ci się z porzuceniem etatu i marzy Ci się firma, która wymaga nakładów finansowych na start (których nie posiadasz), możesz pomyśleć o tym, czy nie warto pozyskać inwestorów do tego projektu. Brak pieniędzy nie jest problemem, o ile stworzysz przejrzysty i konkretny biznesplan, w którym przedstawisz potencjalnym partnerom, czym firma będzie się zajmować.

Inny, choć podobny pod względem metodyki działania, sposób to pozyskanie dotacji na upragniony cel, czyli założenie firmy. Wiąże się to z wieloma formalnościami, ale gra zdecydowanie jest warta świeczki. Otrzymane w dotacji pieniądze przeznaczysz na sfinansowanie sprzętu, opłacenie usługodawców, działania reklamowe i inne wydatki związane z uruchomieniem biznesu.

W obu sytuacjach najważniejsze jest, by sporządzić przemyślany plan działania oraz przygotować prezentację swoich produktów tak, by każdy zrozumiał, na czym będzie polegać Twoja działalność, jakie problemy rozwiązuje i co wnosi do świata i życia konsumentów.

Myślisz o własnej firmie? Polecamy poradnik na Pomysł na biznes - 100 porad 2019 [od 0 zł]! Znajdziesz tam 100 ciekawych pomysłów na działalność, w tym także takie, które nie wymagają żadnego kapitału na start. Sprawdź koniecznie Porady.org.