Z życia wzięte

Jeżeli masz problem z zadłużeniem w firmach pożyczkowych, bankach albo telekomunikacyjnych, to jeszcze nie wszystko stracone. Działając rozsądnie i wedle określonego planu możesz uzyskać całkowite oddłużenie, a przynajmniej zmniejszyć dług. Zastanawiasz się co możesz zrobić aby się oddłużyć? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak można to osiągnąć.

Większość problemów finansowych Polaków zaczyna się podobnie od kredytu bankowego albo pożyczki chwilówki. Najczęściej jest tak, że z jakiegoś powodu (zwykle losowego) tracimy płynność finansową i przestajemy spłacać swoje zobowiązania. Skutkiem tego do domu przychodzą najpierw upomnienia, potem wezwania do natychmiastowej spłaty, a ostatecznie sądowy nakaz zapłaty i zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej. Na każdym z tych etapów możesz jeszcze podejmować działania antywindykacyjne i oddłużeniowe.

Czy mój dług istnieje?

Jeśli zastanawiasz się jak wyjść z długów to musisz najpierw zadać sobie jedno ważne czytanie: czy dług istnieje? Oczywiste jest, że jeżeli jakaś firma żąda od ciebie zapłaty pieniędzy, to powinna udowodnić, że jej się te pieniądze należą. A do tego potrzebne są dowody! W związku z tym zawsze żądaj pełnej informacji na temat dochodzonego roszczenia, bądź stanowczy i dociekliwy. Przecież nie zapłacisz za coś, czego nie ma.

Powinieneś przede wszystkim pytać o podstawę zadłużenia, czyli umowę. Wierzyciel, który żąda zapłaty powinien wiedzieć jakie są strony umowy, powinien znać datę zawarcia umowy, jej numer, podstawowe postanowienia, jak np. kwotę którą pożyczyłeś i jaką miałeś oddać.

Ponadto wierzyciem powinien również posiadać informacje odnośnie tego co składa się na kwotę, jaką masz zapłacić ponad pożyczony kapitał. Podsumowując: Zawsze zadawaj pytanie o sumy i proś o konkretne wyliczenia. Bez tego nie płać nawet złotówki!

Windykacja telefoniczna i terenowa.

Większość firm windykacyjnych standardowo wykorzystuje windykację telefoniczną. Jest tańsza i bardzo skuteczna. Często dochodzi do tego, że dłużnik jest nękany telefonami po kilka razy dziennie. Gdy zadzwoni do ciebie windykator, to zawsze powinieneś zweryfikować swojego rozmówcę. Zapytaj o imię i nazwisko, nazwę firmy oraz skąd mają twój numer telefonu.

Najważniejsza zasada jest taka, że nigdy nie powinieneś podawać swoich wrażliwych danych osobowych osobie podającej się za windykatora. Nie podawaj ani nie potwierdzaj takich danych jak: PESEL, nr i seria dowodu osobistego, adres zamieszkania czy data urodzenia.

Jeżeli osoba dzwoniąca nie jest windykatorem tylko oszustem, bardzo łatwo może tą drogą wyłudzić twoje dane osobowe i na ich podstawie zaciągnąć kolejne pożyczki przez Internet. Wbrew pozorom takich przypadków jest bardzo dużo.

Czy długi się przedawniają?

Często windykatorzy manipulują dłużnikami i wmawiają im, że nie ma czegoś takiego jak przedawnienie długu. To oczywiście nieprawda! Weryfikując zadłużenie zawsze sprawdzaj, czy ten dług nie jest przedawniony. Termin przedawnienia dla pożyczek i kredytów, to 3 lata. Podobnie jest z długami z tytułu abonamentów (np. telefonicznych) oraz długami czynszowymi.

W związku z powyższym powinieneś wiedzieć od kiedy Twój dług stał się wymagalny, tj. kiedy powinieneś go zapłacić wedle pierwotnego zobowiązania. Jeśli roszczenie jest przedawnione to swobodnie możesz powiedzieć bankowi, firmie windykacyjnej albo pożyczkowej, że nie masz zamiaru nic płacić i nic nie zapłacisz.

Jeżeli wierzyciel nie uznaje zarzutu przedawnienia i chce od ciebie pieniądze, to powinien skierować sprawę do sądu. Ale to dobra wiadomość. W ten sposób na drodze sądowej wywalczysz dla siebie całkowite oddłużenie, raz na zawsze!

A co z długami u komornika?

Jeżeli twoja sprawa jest już na etapie postępowania egzekucyjnego (komorniczego), to twoim wierzycielem nie jest komornik prowadzący postępowanie, ale ten podmiot, który jest wpisany jako wierzyciel w tytule egzekucyjnym. Dlatego o ewentualnym rozłożeniu długu na raty albo umorzeniu jego części nie powinieneś rozmawiać z komornikiem, tylko wierzycielem..

Masz pytania? Zadzwoń do nas albo napisz. Możesz również wejść na nasze forum dla zadłużonych i zadać pytanie naszym prawnikom. Chętnie na nie odpowiemy.

 

Jak się zgłosić do Kancelarii:
EUROLEGE Kancelaria Prawno-Oddłużeniowa
Zadzwoń, tel. 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu