Czy wiesz, że...

Whisky to klasa sama w sobie. Zawojowała świat i stworzyła wokół siebie swoistą kulturę smakowania i picia. O ile czysta wódka czy rum to w niektórych krajach alkohole mniej poważane, o tyle praktycznie w każdym zakątku świata, whisky kojarzona jest z elegancją i wysublimowanym smakiem. Czasem jednak rodzi się pytanie – z czym pić whisky? Jak pić ten mocny alkohol, by odkryć jego najlepsze oblicze? Przygotowaliśmy kilka porad, które możecie zastosować także w domowych warunkach!

Z czego jest whisky?

Najpopularniejszy rodzaj whisky to tzw. single malt. Alkohol ten produkowany jest ze słodu jęczmiennego, dobrej jakości wody oraz drożdży. W praktyce wiele odmian whisky to mieszanki whisky słodowej, pochodzących z różnych destylarni. Do mniej popularnych rodzajów whisky zaliczamy whisky zbożową, a także te, produkowane z kukurydzy, żyta i słodu jęczmiennego, np. popularna Tennessee Whisky.

Jak pić whisky?

Na początku przygody z tym mocnym alkoholem, warto odrzucić żelazne zasady i panujące w sieci porady od „ekspertów” - zawężając horyzonty, nigdy nie dojdziecie do tego, jakie whisky rzeczywiście wam smakuje. Eksperymentujcie dużo, ważny jest nie tylko rodzaj alkoholu, ale też z czym pić whisky.

Single malt whisky pija się solo, nalewając niewiele do szkła o grubych ściankach i dnie, najlepiej do kwadratowej szklanki. Dla tych, dla których whisky ta jest za mocna, można ją także podawać z wodą niegazowaną, jednak jej ilość nie powinna przekraczać trzeciej części objętości samego alkoholu. Bardziej komercyjne rodzaje, czyli blended whisky, można podawać na dużych kostkach lodu (tzw. on the ice), a także w formie drinków (whisky to mocna baza, doskonale nadaje się do mieszania).

whisky prezent

Fot. Popularne whisky na prezent (alkohol-online.pl/21-whisky)

Nie mówimy TAK lub NIE drinkom typu whisky z colą, jest to kwestia gustów, a jak powszechnie wiadomo, „o gustach się nie dyskutuje”. Whisky mieszana z napojami o wyrazistym smaku ma za zadanie zabić po części mocny charakter whisky. Jeśli musisz uzupełniać szklankę whisky pod krawędź, żeby w ogóle ją przepić, spróbuj białego rumu – jeszcze lepiej nadaje się do drinków i jest bardziej subtelny.

Jeśli jednak zastanawiasz się jak pić whisky, gdyż kochasz jej głęboki aromat i mocny charakter, to mamy dwie porady. Po pierwsze dobrze dobierz sobie towarzystwo, czas i miejsce smakowania. Odkorkowując butelkę whisky za dobre kilkaset złotych należy ją celebrować. Zapomnij o zegarku, obowiązkach i wdaj się w przyjemną dyskusję z przyjaciółmi, najlepiej w akompaniamencie ulubionej muzyki i papierosowego dymu.

Wróćmy jeszcze go tego z czym pić whisky. Wspominaliśmy, że alkohol ten podawany z lodem jest jednym z najpopularniejszych form serwowania na świecie. Niska temperatura nie zawsze dobrze jednak działa na aromaty, zamknięte w alkoholu. Przesadnie schładzając whisky możemy ująć sobie przyjemnego efektu i głębi smaku. Niektóre whisky powinno podawać się w temperaturze pokojowej, a nawet lekko ogrzane. Jeśli jednak nie umiemy przełknąć tego alkoholu bez lodu, to polecamy metalowe lub kamienne kostki, które nie rozcieńczają i nie ujmują mocy trunkowi. Bez względu na to, ile procent ma whisky, lepiej by nie miała ich mniej...