Odżywianie

Napar z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, zwany popularnie yerba mate, staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Ze względu na swoje właściwości pobudzające oraz zdrowotne często zastępuje kawę i świetnie sprawdza się w tej roli od wielu lat. Mimo to wiele osób na początku ma problem z przyzwyczajeniem się do walorów smakowych yerba mate. Dzieje się tak, ponieważ wiedza na temat tego napoju wciąż nie jest w Polsce zbyt duża, a na jego smak ma wpływ kilka różnych czynników.

Dlaczego kraj pochodzenia jest taki ważny?
Osoby zaczynające swoją przygodę z yerba mate często nie wiedzą, jaki napar wybrać na początek. Z tego powodu kierują się opiniami swoich znajomych lub komentarzami przeczytanymi w Internecie, ale wbrew pozorom może to być bardzo zgubny sposób. Podczas kompletowania swojego pierwszego zestawu yerba mate trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że każdy człowiek ma inny gust oraz preferencje smakowe. Dlatego warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się rodzaje tego naparu i wybrać taki, który wyda się nam najlepszy.

Na smak yerba mate bardzo duży wpływ ma kraj, z którego pochodzi susz. Ostrokrzew paragwajski jest dosyć wybredną rośliną, jeśli chodzi o warunki uprawy, dlatego występuje głównie w Argentynie, Brazylii i Paragwaju. Spośród tych trzech państw należy wyróżnić Argentynę, w której powstaje najwięcej różnych odmian tego naparu. Wyróżniają się one charakterystycznym, ale niezbyt ostrym smakiem, dzięki czemu cieszą się sporą popularnością w Polsce. W Brazylii produkowana jest z kolei odmiana mate green, która za sprawą swojego delikatnego aromatu także zyskała duże uznanie i często występuje z różnymi owocowymi dodatkami. Najmocniejsza w smaku yerba mate powstaje w Paragwaju, a swoje walory zawdzięcza przede wszystkim temu, że liście ostrokrzewu są suszone w dymie. Wiele godnych uwagi odmian suszu wraz z podziałem na intensywność smaku znajduje się na stronie sklepu https://zielonytarg.pl/ , którego właściciele dodatkowo służą pomocą w wątpliwych kwestiach.

Owocowa yerba mate
Mateiści, których nie przekonuje tradycyjny smak yerba mate lub którzy szukają jeszcze większej nuty egzotyki, często decydują się na zakup suszu z dodatkiem różnych owoców lub ziół. Takie mieszanki świetnie sprawdzają się jako chłodne terere, ale w zależności od rodzaju mogą być też idealną alternatywą dla rozgrzewającej herbaty w jesienne i zimowe dni. Jednak przy ich wyborze warto zwrócić szczególną uwagę na producenta, aby mieć pewność, że dany produkt będzie wyróżniał się dobrą jakością i nie straci swoich cennych właściwości. Dlatego podczas zakupu yerba mate sklep, z którego usług korzystamy, ma bardzo duże znaczenie. Dobrze jest sprawdzić, czy posiada pozytywne opinie wcześniejszych klientów oraz oryginalne susze takich producentów jak między innymi Amanda, CBSe, Guarani czy Verde Mate.