Z życia wzięte

Wózki widłowe unoszące są elementarnymi narzędziami pracy w każdym magazynie, sklepie wielkopowierzchniowym czy centrum logistycznym. Wyróżnić jednak można wiele rodzajów wózków widłowych i paletowych. Stając przed decyzją zakupową, warto najpierw poznać podstawowe kryteria wyboru.

Wózki widłowe unoszące – charakterystyka

Wózki widłowe można podzielić na szereg różnych rodzajów. Nie każdy typ pojazdu nada się do dedykowanej pracy, dlatego warto dokładnie zapoznać się z rodzajami i parametrami poszczególnych wózków.

Wózki unoszące to produkty dostosowane do podnoszenia towaru z ziemi, a następnie transportowania go w inne miejsce. W przeciwieństwie do klasycznych paleciaków umożliwiają bardzo wygodne podnoszenie towaru, które jest również bezpieczne i odporne na jakiekolwiek zdarzenia niepożądane. Wózki unoszące niskiego podnoszenia mogą być sterowane ręcznie za pomocą prowadzenia specjalnego dyszla. Inne pojazdy wyposażone są w silniki elektryczne, często z dwoma napędami prądu fazowego, umożliwiającymi szybkie przyspieszenie i równie bezpieczne natychmiastowe hamowanie.

W zakresie wózków unoszących wyposażonych w silniki można wyróżnić pojazdy wyposażone w specjalny podest dla operatora, umożliwiający pracę w pozycji stojącej. Drugim wariantem są wózki z kabiną, zwykle umiejscowioną w pozycji bocznej. Rozwiązanie to sprzyja komfortowi pracy operatora, ergonomii sterowania pojazdem, jak i możliwościom intralogistycznym magazynu.

Wózki widłowe – tradycyjne i wysokiego podnoszenia

Wózki unoszące charakteryzują się doskonałymi parametrami w zakresie zwrotności i mobilności. Są jednak nieco delikatniejsze względem standardowych wózków widłowych, których maksymalna siła nośności wynosi nawet do ośmiu ton.

Wózki widłowe to produkty przeznaczone do transportu, składowania i komisjonowania różnego rodzaju towarów. Jeśli zachodzi potrzeba także pionowego transportowania towarów, wózki widłowe stają się niezbędne (w innym przypadku w zupełności wystarczają wózki paletowe i unoszące niskiego podnoszenia).

Produkty te również występują w wielu odmianach w zależności od docelowego przeznaczenia. Przykładowo, do magazynu wysokiego składowania konieczny będzie zakup właśnie wózka widłowego wysokiego składowania, którego maksymalna wysokość podnoszenia będzie wynosiła kilkanaście metrów w zależności od modelu. Wózki takie zwykle mają kabinę boczną, pozwalającą na oszczędność miejsca, gdyż tego typu magazyny cechują się wąskimi przestrzeniami międzyregałowymi.