Odżywianie

Jeśli nazwa ubichinol, albo koenzym Q10 nic Ci nie mówi, to najlepiej skojarzyć je ze słowem „energia”. Szukając odpowiedzi, co to jest koenzym Q10, musimy zejść do poziomu komórkowego. To tam Q10 aktywnie pobudza wzrost i regenerację, a także, jako antyoksydant, spowalnia starzenie się. To jednak nie jedyne, witalne działanie koenzymu Q10. Sprawdź, dlaczego warto włączyć go do swojej diety!

Koenzym Q10 – działanie na poziomie komórkowym

Za wytwarzanie energii odpowiada łańcuch oddechowy, w mitochondrium Q10 zajmuje więc bardzo istotne miejsce. Koenzym Q10 to także silny przeciwutleniacz, a zatem chroni najważniejsze elementy naszego organizmu przed tzw. wolnymi rodnikami, niszczącymi między innymi strukturę DNA i białka.


Tabletki koenzymu Q10, przyjmowane regularnie, chronią błony komórkowe przed niszczeniem. To bardzo istotna kwestia, gdyż stabilna błona komórkowa nie wypuszcza z wnętrza komórki wartościowych mikroskładników, takich jak magnez czy potas, odgrywających kluczową rolę w skurczach mięśniowych.

Ubichinol – koenzym Q10 w formie zredukowanej

Szperając w Internecie natkniecie się na dwie formy koenzymu Q10: utlenionej (ubichinon) oraz zredukowanej (ubichinol). Koenzym Q10 jest naturalnie produkowany przez komórki naszego organizmu, ale w formie suplementu diety najlepiej zwracać uwagę na ubichinol Q10, gdyż jest bardziej wartościowy. Gdzie występuje koenzym Q10 w tej postaci? Przede wszystkim w tych organach, które są bardzo aktywne pod względem metabolizmu, np. wątroba lub serce.

ubichinolv100 banery do artykulow

Zdjęcie: Ubichinol Koenzym Q10 - KenayAG

Po co brać koenzym Q10 – jak stosować suplement?

Ilość koenzymu Q10 w komórkach człowieka maleje z wiekiem. Watro zaznaczyć, że w wieku około 70 lat mamy go aż o około 60% mniej, niż w wieku 20 lat. Ubichinol koenzym Q10 występuje w mniejszej ilości także u osób, które prowadzą nieodpowiedni tryb życia, np. stosują złą dietę, narażeni są na nadmierny stres, nie dbają o wypoczynek lub nadużywają substancji uzależniających.

W naturze bogatym źródłem koenzymu Q10 jest mięso, ryby morskie, niektóre warzywa oraz owoce (np. soja lub szpinak). Na rynku można nabyć także preparaty z Q10, które regularnie przyjmowane, wzbogacają codzienną dietę w ten cenny składnik.

Niedobór ubichinolu nie jest jasno określony. W niektórych przypadkach może on powodować ogólne osłabienie i uczucie niemocy. Ubichinol w niedostatecznej ilości najmocniej wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zaburzając jego prawidłową pracę.

Starzenie się skóry, zmarszczki czy miejscowe zwiotczenia to również oznaka, że ubichinol koenzym Q10 występuje w niedostatecznej ilości w naszych komórkach. Dlatego też kosmetyczne preparaty z Q10 są obecnie tak pożądane przez kobiety.

Jak stosować koenzym Q10? Tabletki o zawartości Q10 rzędu 50 mg powinniśmy stosować 2 razy na dobę. Kapsułki z wypełnieniem lipidowym są najlepsze, gdyż koenzym Q10 nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast dobrze rozpuszcza się właśnie w tłuszczach. Średnia cena tabletki koenzymu Q10 na rynku polskim to około 1,8 zł za sztukę.