Odżywianie

Widząc produkty BIO na zakupach w jednym z popularnych marketów, łatwo wyrobić sobie zdanie o zdrowej żywności, jako o produktach dla snobów. Ten krzywdzący mit nieco ciąży na ekologicznych sklepach, nie przeszkadza to jednak w ciągłym wzroście popytu na ekologiczną żywność. Eko sklepy otwierają się jeden za drugim, a ich właściciele coraz częściej oferują całkiem przyzwoite ceny za żywność ze sprawdzonego źródła i o sprawdzonych właściwościach. Wychodząc z założenia, że jesteśmy tym, co jemy, postanowiliśmy złożyć wizytę w sklepie ekologicznym online i przyjrzeć się cenom produktów.

Produkty roślinne w sklepie ekologicznym – za co zapłacisz najmniej?

Kasze, ryże, mąki i ziarna z prefiksem BIO informują nas o czystej i naturalnej uprawie. Eko odpowiedniki powszechnych w sklepie artykułów kosztują około 15-20% więcej. No cóż… za jakość zawsze trzeba było płacić. Rośliny to dobry przykład żywności, w której pochodzenie jest niezwykle istotne. Wiele z nich akumuluje substancje, takie jak metale ciężkie, które pochodzą ze środków ochrony roślin lub innych zanieczyszczeń. Następuje wówczas bioakumulacja, a człowiek, będąc na końcu łańcucha pokarmowego, jest narażony na najwyższe stężenia śmiercionośnych pierwiastków, takich jak kadm czy ołów. Dobrej jakości grunt, woda, dobra praktyka rolnicza – każdy ten szczegół ma wpływ na jakość produktu… i to on decyduje o wyższej cenie. Np. za kaszę jaglaną 400g w markecie trzeba zapłacić około 3-4 zł, podczas gdy w internetowym sklepie ekologicznym bio kasza jaglana dostępna jest za około 5 zł. Zdecydowanie najtańsze są produkty polskiego pochodzenia.

szuszoneowoce

Chcesz jeść zdrowo – kupuj ekologiczną żywność na dłużej!

Część produktów, takich jak np. zdrowe oleje czy miody, posiadają sporą cenę jednostkową, za np. za ćwierć litra oleju z czarnuszki musimy zapłacić nieco ponad 100 zł. Jednak warto wziąć pod uwagę, że eko żywność w tej postaci jest bardzo wydajna i bardzo często wykorzystuje się ją w niewielkich ilościach, gdyż w niewielkiej dawce posiada olbrzymią koncentrację związków odżywczych. Część z nich może ze spokojem być traktowana, jako naturalne suplementy diety. Wysoka cena jednostkowa jest zatem myląca – nie każdy olej roślinny wykorzystuje się do pieczenia, część droższych produktów, np. olej z rokitnika czy olej lniany, przyjmowane są doustnie w mini dawkach. Daje to wydatek rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych… ale na miesiąc lub dwa.

slider

Fot. Ekoflos.pl - internetowy sklep ekologiczny

Poznaj oferty różnych sklepów z eko żywnością i poluj na okazje cenowe!

Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo i lubisz mieć w kuchni produkty BIO, dobrze jest poznać ofertę kilku sklepów, nie tylko tych stacjonarnych, ale także sklepów online. Zdrowa żywność pojawia się też od czasu do czasu w popularnych sieciach marketów spożywczych w formie promocji i wyprzedaży. Dla fanów bardziej „tradycyjnych” zakupów możemy także polecić wizyty na eko targach warzywnych, gdzie można kupić bio produkty na wagę w dużych miarach, co bardziej się z reguły opłaca.