Odżywianie

Kilkaset, a nawet i kilkadziesiąt lat temu ludzie z przeróżnymi dolegliwościami podążali do zielarek prosząc o pomoc. W odpowiedzi dostawali ziołowe mikstury z zaleceniami, jak i kiedy je stosować. Jeśli któraś z Pań nieszczęśliwie się zakochała, pomocy szukała wśród ziołowych eliksirów, które miały topić serce nieczułego mężczyzny. Wśród ziół pomocy szukano na robaki w kapuście, na uroki rzucone przez zawistną sąsiadkę czy wampiry czyhające w komórce na młode dziewczęta. Czy w dobie eksploracji kosmosu i nanomikroskopów, sklepy zielarskie i zioła nadal są nam potrzebne?

Choć dzisiejsze sklepy zielarskie nie przypominają już chatek średniowiecznych zielarek, gdzie pod strzechą suszyły się  bukiety tymianku i lawendy, to zapewne są one tak samo potrzebne jak kiedyś. Przede wszystkim, najważniejszą zaletą ziół jest ich pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Liczne badania naukowe dokumentują działanie lecznicze ziół. Często zdarza się, że preparaty ziołowe, napary, odwary są ostatnią deską ratunku dla chorego człowieka i to właśnie one tego chorego stawiają na nogi. Po za tym jest jeszcze kilka innych aspektów…

Poza tradycyjnymi ziołami jednorodnymi, w sklepach zielarskich możemy „upolować” unikatowe mieszanki ziół o szczególnych właściwościach. Wiele ziół wzajemnie potęguje swoje działanie, uzupełnia się lub zwiększa wzajemnie wchłanianie. Np. pieprz dodawany do kurkumy powoduje, ze kurkumina jest lepiej wchłaniana w przewodzie pokarmowym człowieka lub miłorząb japoński zażywany wraz różeńcem wzmacnia działanie adaptacyjne tego drugiego. Możemy spotkać tam przeróżne herbatki ziołowe na pamięć, na serce, na siłę, na odchudzanie itp.

Wśród ziół w zielarniach możemy również znaleźć unikalne przyprawy z całego świata. Surowce bardzo dobre jakościowo, w dużych kawałkach, o niepokruszonych liściach, w postaci całych gałązek, lasek, korzeni czy kłączy. Takie produkty nie są dostępne w popularnych marketach. Nadają one szczególny aromat, zapach i smak potrawie do której ich dodamy.

W sklepach zielarskich niejednokrotnie natrafiamy również na naturalne kosmetyki bogate w ziołowe wyciągi, oleje ziołowe, maceraty i naturalne, tradycyjnie produkowane mydła wykazujące zbawienny wpływ na naszą skórę, mięśnie i stawy.

I jest jeszcze jedno…poczucie więzi z naturą, zaufania produktom „matki ziemi”, zadowolenia płynącego  z dbania o siebie kiedy kupujecie zioła. Choć brzmi to dosyć zabawnie to tego uczucia na pewno nie zaznacie robiąc zakupy w aptece czy zwykłej drogerii.