Z życia wzięte

Plastik towarzyszy nam na co dzień. Jest tworzywem wykorzystywanym powszechnie od kilkudziesięciu lat. W połowie ubiegłego wieku rozpoczął się prawdziwy szał na plastik. W ciągu ok. 60 lat wyprodukowano kilka miliardów ton plastiku. Obecnie wszystko dookoła nas jest z niego wykonane. Torebki na zakupy, słomki do picia, opakowania żywności. Choć ekolodzy sygnalizują problem od lat, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkim jest problemem.

Tony plastiku każdego roku trafiają do rzek, mórz i oceanów. Zwierzęta nie odróżniają plastiku od pożywienia. Wiele z nich ginie w męczarniach po zjedzeniu torebki foliowej lub zaplątaniu się w plastikowe opakowanie. Należy pamiętać też o tym, że ryby i ptaki zjadają niewidzialne fragmenty plastiku. Drobiny trafiają do mięsa ryb, które potem trafiają na nasze talerze. Za około 30 lat ilość plastiku w oceanach przewyższy liczbę ryb. Mikroplastik znajduje się też w wodzie w naszych kranach. Plastik ma silne właściwości toksyczne.

Większość plastiku (ok. 80%) nie trafia do recyklingu. Nie pozbywamy się milionów ton odpadów z tego tworzywa. Trafiają one do wody, lasów, na plaże. Plastik nie znika. Butelka plastikowa rozkłada się około 500 lat. Pamiętajmy o tym, patrząc na sklepowe półki uginające się od napojów w takich opakowaniach. Co zrobić, aby ratować życie na ziemi? Należy zwiększyć recykling i drastycznie zmniejszyć produkcję plastiku. To, czy pogrzebie nas szkodliwe tworzywo jest zależne od nas. Warto zrezygnować z używania plastikowych rzeczy. Plastikowa słomka jednorazowe użytku nie jest nam potrzebna. Mogą je z powodzeniem zastąpić słomki metalowe lub szklane. Słomka plastikowa wykorzystywana jest przez kilka lub kilkanaście minut, podczas gdy jej rozkład zajmie kilkaset lat. Z kolei ekologiczne torby na zakupy powinny już dawno wyprzeć foliowe siatki. Torba wielokrotnego użytku jest trwała i zmniejsza ilość szkodliwych śmieci. Papier i szkło powinny całkowicie zastąpić plastik w naszej codzienności. Aby nie zamienić planety w plastikowe wysypisko należy jak najszybciej zrezygnować z tego tworzywa, ponieważ zabija zwierzęta i ludzi.