Czy wiesz, że...

Chociaż nie od dziś mówi się o negatywnych skutkach otyłości zwierząt, tak mimo wszystko wielu właścicieli decyduje się na ignorowanie przestróg. Orientują się oni o powadze sytuacji dopiero w momencie, gdy ukochany pupil zaczyna doświadczać poważnych problemów zdrowotnych. Niestety, ale to właśnie my, właściciele, najczęściej jesteśmy odpowiedzialni za nieprawidłową wagę naszych czworonożnych przyjaciół.

Otyłość u psów i kotów – dlaczego prawidłowa waga jest tak istotna?

Każdy zwierzak posiada jasno określone dobowe zapotrzebowanie kaloryczne, którego nie powinno się przekraczać. Przez przyjmowanie nadmiernej ilości kalorii oraz niewielki ruch nasz pupil przybiera na masie, czego efektem jest nie tylko jego widocznie zaokrąglona sylwetka, ale również problem związany z dźwiganiem nadprogramowej wagi, która obciąża jego stawy i kręgosłup. W przypadku poważniejszej nadwagi zwiększa się również ryzyko zapadnięcia przez zwierzę na cały szereg chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem. Otyłość u psów i kotów może prowadzić do cukrzycy, kamicy dróg moczowych, osłabienia pracy mięśnia sercowego, poważnych zaburzeń przemiany materii, a także do znacznego skrócenia długości życia zwierzęcia.

Pamiętajmy o tym, że zwierzę to nie człowiek i każdy dodatkowy kilogram masy ciała jest dla niego odczuwalny. Sytuację, gdy przybranie 2 kilogramów przez dorosłego mężczyznę lub kobietę można skwitować uwagą „więcej ciała do kochania”, w przypadku zwierząt nie można traktować w ten sam humorystyczny sposób i każdy właściciel powinien mieć tego świadomość.

Co może powodować problemy z wagą?

Nie ma co się czarować – każda wręczona pod stołem szyneczka, nawet jeśli dostarczana jest z największą troską i czułością, na dłuższą metę przyniesie więcej szkód, niż pożytku. Zwierzaki potrzebują dobrze zbilansowanej diety, której należy się trzymać. Dokarmianie pupila jest niczym innym, jak serwowaniem mu nadprogramowego posiłku – szczególnie jeśli mamy do czynienia z mniejszymi zwierzakami, dla których plasterek wspomnianej szyneczki mógłby służyć za całą kolację. Pamiętajmy, że nawet w momencie, kiedy nie dokarmiamy naszych przyjaciół, mamy możliwość ich przekarmiania. Kupując karmę powinniśmy ze szczególną uwagą prześledzić jej skład, aby nie dopuścić do sytuacji, gdzie np. pies kanapowy wychodzący na nieszczególnie dynamiczne spacery będzie spożywał wysokokaloryczną karmę przeznaczoną dla psów aktywnych – pracujących.

Innym czynnikiem prowadzącym do poważnych problemów z wagą jest „kanapowy tryb życia” zwierzaka. W momencie, gdy nie zapewniamy pupilowi odpowiedniej dawki ruchu, nie tylko wpływamy negatywnie na jego kondycję i masę ciała, ale również na całościowe samopoczucie. O ile z naszymi psimi przyjaciółmi jest w przypadku implementowania ruchu zdecydowanie prościej, ponieważ zawsze można wybrać się z nimi na spacer czy też przebieżkę, a zorganizowana aktywność psów podczas wczasów z właścicielem może być prawdziwą frajdą dla nich obojga, tak posiadacze kotów również nie powinni się w żadnym wypadku poddawać. Istnieje wiele interaktywnych zabawek, a także szeleszczących tuneli i innych torów przeszkód, jakie mogą zdynamizować nawet najbardziej leniwego zwierzaka. No i oczywiście – od czego jest kocia wędka i zabawy z laserem?

Pamiętajmy o tym, że choć w większości przypadków otyłość u psów i kotów wynika z nieprawidłowych zachowań właściciela, tak istnieją również sytuacje, gdzie mimo najlepszej opieki zwierzak poważnie tyje. W takim przypadku należy skonsultować się z weterynarzem, ponieważ nagła, niepokojąca zmiana wagi może być objawem poważnych problemów zdrowotnych pupila