Magazyn Kulturalny

Stare porzekadło mawia: „słup soli zjesz, a człowieka nie poznasz”. Warto jednak przynajmniej postarać się zgłębić cechy osobowości przyszłych i obecnych pracowników przedsiębiorstwa. Testy osobowości to doskonałe narzędzie diagnostyczne, zarówno w procesie rekrutacji, jak i w przypadku doskonalenia zawodowego oraz podnoszenia kompetencji pracowników. Niepozorny kwestionariusz w rękach specjalisty od HR to nieocenione źródło informacji. Jak wykorzystać badanie osobowości z korzyścią dla przedsiębiorstwa? Sprawdźmy!

Testy na osobowość – jak wyglądają?

Kwestionariusz, przygotowany dla nas pod kątem potrzeb firmy, może mieć formę papierowej ankiety, choć częściej wykorzystywany jest obecnie test osobowości online. Test psychologiczny na osobowość może mieć od kilkunastu do nawet kilkuset pytań. Dotyczą one sytuacji z życia osobistego oraz zawodowego – test ten nie sprawdza kompetencji zawodowych, jego celem jest zakwalifikowanie pracownika do konkretnego profilu osobowości.

Test na typy osobowości pomaga w procesie rekrutacyjnym, nie jest jednak czynnikiem decydującym. Raport z badania osobowości jest doskonałym materiałem do przygotowania się na spotkanie z kandydatem, a w przypadku wielu aplikacji, test osobowości online pozwoli w szybki sposób na wstępną eliminację profili, które zupełnie nie nadają się na dane stanowisko.

Jaki masz typ osobowości jest równie ważne, jak to, w jaki sposób wypełniłeś kwestionariusz. Dobrze zaprojektowany test osobowościowy posiada tzw. skalę kłamstwa, czyli pewnego rodzaju filtr, który pozwoli rekruterowi zaobserwować manipulację wynikami. Szczere i przemyślane odpowiedzi są zatem ważnym sygnałem dla specjalistów od HR – stworzone przez test rodzaje osobowości uzupełnione są wartościową informacją, czy dany kandydat to osoba prawdomówna i godna zaufania.

Zobacz również testy osobowości dla pracowników: Hr24.com.pl/testy-osobowosci

test3

Test psychologiczny na osobowość – jak wpływa na rozwój przedsiębiorstwa?

Badanie osobowości daje ogrom korzyści w procesie rekrutacyjnym. Test osobowościowy jest również czynnikiem, który może przyspieszyć rozwój przedsiębiorstwa. Znajomość mocnych i słabych stron pracowników w bezpośredni sposób sugeruje, w jakim kierunku warto planować ich dalszy rozwój. Poprzez testy na typy osobowości kompletuje się zespoły i brygady pracownicze, a także planuje się rodzaj i tematykę szkoleń, treningów, wymian pracowniczych itd.

Warto, by pracownicy, którzy wypełniają testy osobowości, postrzegali to narzędzie diagnostyczne jako korzystne dla nich, nie zaś w sposób nieufny, np. jako formę inwigilacji lub co gorsza testu zdrowia psychicznego. Prawidłowo wypełniony test na typy osobowości nie odkrywa skrywanych tajemnic, jest jedynie szybką i obiektywną formą opisu naszych predyspozycji, pomaga pochwalić się kompetencjami w znacznie prostszy i mniej wymagający sposób niż poprzez rozmowę z managerem lub specjalistą od HR.

Bez względu na złożoność testu osobowościowego, panuje jedna zasada: każda odpowiedź jest prawidłowa. Jeśli poszukujemy spersonalizowanego narzędzia diagnostycznego to warto skorzystać z serwisów internetowych, które specjalizują się w narzędziach dla rekruterów. Wartym polecenia jest test osobowości SOFTSkill oferowany przez firmę HR24. To solidne narzędzie, sprawdzone pod kątem standaryzacji, trafności, rzetelności oraz polskich norm.