Czy wiesz, że...

Adaptacja akustyczna pomieszczenia kojarzy się głównie ze studiami nagraniowymi, jednak jest to absolutnie błędne, niepełne rozumienie istoty adaptacji pomieszczenia. Odpowiednia aranżacja pomieszczenia pod kątem akustycznym to doskonałe rozwiązania dla biur, stref relaksu i innych miejsc, gdzie spokój i cisza stanowią ważny element. I choć do takich spokojnie możemy zaliczyć studia nagraniowe, to te opierają swoją akustykę już na poziomie budowy pomieszczenia.

W przypadku chęci poprawy akustyki w pokoju , bądź w biurze nie trzeba od razu sięgać po modyfikacje samego pomieszczenia. Wystarczy odpowiednio określić swoje potrzeby, a następnie w przemyślany sposób zaadaptować pomieszczenie przy wykorzystaniu specjalistycznych gąbek akustycznych sprzyjających redukcji "odbijania się" fal dźwiękowych od ścian. 

Co to jest gąbka akustyczna?

Gąbka akustyczna, inaczej pianka akustyczna jest elementem wystroju pomieszczenia mającym na celu redukcje nadmiernego odbijania się fal dźwiękowych od ścian. Wpływa to nie tylko na ogólną akustykę pomieszczenia, znamiennie sprzyjając pracy nad dźwiękiem, ale również na samo wytłumienie pomieszczenia w perspektywie normalnych rozmów czy prób wyciszenia się. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, odpowiednie wytłumienie pomieszczenia wpływa na ogólną aurę pomieszczenia, a gąbki akustyczne są bez wątpienia budżetową formą poprawy akustyki pomieszczenia.

Jak montować gąbki akustyczne?

Gąbki akustyczne to nic innego, jak specjalna piankowa powierzchnia, którą (poprzez montaż poszczególnych płyt) przytwierdza się do ścian pomieszczenia. Na podstawie wysokości oraz powierzchni pomieszczenia jesteśmy w stanie oszacować jak wiele paneli akustycznych będzie potrzebnych do odpowiedniej adaptacji akustycznej pomieszczenia. W perspektywie odpowiedniej adaptacji warto dobrze zastanowić się nad grubością pianek. Poszczególne grubości gąbek akustycznych wpływają na redukcję odbijania się fal. Łatwo wydedukować, że gruba pianka akustyczna sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie natężenie decybeli jest stosunkowo duże. Analogicznie, do pomieszczenia wymagającego lekkiego wytłumienia wystarczy zainwestować w cienką piankę, która pozwoli zniwelować nieprzyjemny dla ucha rezonans wysokich częstotliwości

Co oprócz gąbek akustycznych?

Akustyka pomieszczenia to bardzo subtelna kwestia, która wymaga rozpatrzenia kilku części składowych - zarówno wobec pomieszczenia, jak pojawiających się w nim dźwięków. Niskie częstotliwości rezonują zdecydowanie mocniej, co sprawia, że przy dużym natężeniu decybeli pianka akustyczna może nie wystarczyć. W tym celu stosuje się dyfuzory akustyczne oraz pułapki basowe, które koncentrują swoje tłumiące działanie na częstotliwościach dolnych pasm akustycznych. 
W przypadku pomieszczenia do nagrywania wokalu bardzo dobrym dodatkiem do pianki akustycznej (która wystarczająco niweluje wysokie częstotliwości, których rezonans zaburza pasmo nagrywanego śladu wokalu) są ekrany akustyczne. Ekran umiejscowiony tuż za mikrofonem pozwala zredukować do minimum częstotliwości odbijane od ściany bezpośrednio w membranę mikrofonu, co diametralnie wpłynie na jakość nagrania.

Gdzie kupić gąbkę akustyczną?

Sklep asound.pl posiada bardzo szeroką ofertę artykułów związanych z akustyką, w tym gąbek akustycznych. Szeroki wybór gąbek akustycznych w asound.pl pozwala na dobór odpowiedniego koloru, wzoru i grubości pianki, co umożliwia spersonalizowanie swojego akustycznego wnętrza w pełnej krasie. Wysokiej jakości gąbki akustyczne to wisienka na torcie odpowiedniej adaptacji akustycznej pomieszczenia. Poza klasycznymi gąbkami w ofercie sklepu znajdują się również dyfuzory akustyczne, które doskonale wytłumiają poszczególne pasma, jak również ekrany oraz reflektory akustyczne pozwalające lepiej wysterować rozmaite częstotliwości w pomieszczeniu. W ofercie znajdują się również pułapki basowe, szerzej znane jako basstrap'y, które w połączeniu z odpowiednio wyprofilowaną pianką (gąbką akustyczną) gwarantują odpowiednią adaptacje akustyczną pomieszczenia.