Czy wiesz, że...

Matura to być może najważniejszy egzamin w całym toku edukacji. A przynajmniej jeden z najważniejszych. Wiele osób poza matematyką najbardziej boi się języka obcego. Jak zatem przygotować się, aby nie mieć problemu z osiągnięciem wysokiego progu procentowego? Jest na to kilka sposobów.

Krok po kroku do celu

Systematyczność. To banał, oczywiście, ale też niezwykle ważna kwestia nie tylko podczas nauki języków obcych, ale także przy każdej innej edukacji czy rozwoju. Systematyczność pozwala na stopniowe, rzetelne przyswajanie materiału. Wiadomo, nie zawsze się chce, nie zawsze jest dzień, kiedy umysł jest świeży. Jednak mimo wszystko warto częściej uczyć się języka obcego mniejszymi partiami niż wszystkiego za jednym zamachem. Stopniowe powtarzanie oraz powiększanie wiedzy, którą chce się przyswoić, przynosi dużo lepsze efekty.

Pogodzić przyjemne z pożytecznym

W dobie wszechobecnych serwisów streamingowych oraz wielu innych mediów trudno jest zachować koncentrację i chęć nauki, ponieważ to skuteczne rozpraszacze, które są dużo atrakcyjniejsze od ślęczenia nad książkami. Można to jednak przekuć w atut. Każda z platform daje możliwość wyboru trybu, w którym chcemy oglądać – z napisami (w języku filmu lub ojczystym) lub z lektorem. Warto zdecydowanie postawić na napisy. Najpierw polskie, następnie angielskie. W filmach, serialach czy stand-upach pojawia się cała masa słów, określeń, idiomów i zwrotów, których nie nauczą na lekcjach, a które mogą być bardzo przydatne nie tylko na maturze, ale także w życiu. Ponadto dochodzi tutaj osłuchiwanie się z językiem – można wychwytywać różnice w amerykańskim i brytyjskim angielskim, próbować zrozumieć różne akcenty. To bardzo ułatwi późniejsze podróżowanie lub komunikację podczas rozmowy o pracę w zagranicznej firmie.

Angielski za granicą – najlepszy sposób na przyswojenie języka

Wiadomo, kiedy skończą się wakacje i zacznie rok szkolny, trudno pojechać na kilka czy kilkanaście dni za granicę. Szczęśliwie jednak są jeszcze przecież ferie zimowe. W tym czasie warto podszlifować swój angielski za granicą. Wyjechać do jednego z miast, gdzie włada się tym językiem – Londynu, Dublina lub nawet Miami. Wszystko zależy od budżetu oraz upodobań. Bezpośrednie obcowanie z ludźmi, którzy na co dzień komunikują się językiem Szekspira, na pewno będzie pomocne podczas matury. To także świetna okazja do poznania zupełnie nowej kultury, osób i zobaczenie miejsc, które są znane na całym świecie.