Czy wiesz, że...

Nauka języków obcych z pewnością pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Osoby, które znają przynajmniej jeden język obcy mają dużo większe szanse na zdobycie dobrej pracy i swobodnie podróżują po świecie. Nie są to jednak wszystkie zalety nauki angielskiego, hiszpańskiego, czy dowolnego innego języka obcego. Warto też wiedzieć, że podczas przyswajania wiedzy w zaskakujący sposób rozwijamy nasz mózg.

Wpływ na inteligencję

W Edynburgu przeprowadzono badania, w którym naukowcy sprawdzali, w jaki sposób nauka języków wpływa na naszą inteligencję. Rezultaty jasno pokazały, ze osoby wielojęzyczne osiągały lepsze wyniki w testach niż te, które władały jedynie językiem ojczystym. Co więcej, w badaniu nie miało znaczenia to, czy badany rozpoczął naukę w młodym wieku, czy już jako dorosły człowiek. Istotny był sam fakt znajomości dodatkowego języka obcego. Poligloci doskonale poradzili sobie zarówno z zadaniami dotyczącymi czytania, pamięci, czy nawet kreatywnego myślenia.

Czas dla mózgu

Mijające lata nie wpływają dobrze na nasz mózg. Z biegiem czasu zaczynamy mieć kłopoty z pamięcią i koncentracją. Okazuje się, że można nieco spowolnić ten proces poprzez naukę nowych rzeczy, jak na przykład dodatkowe języki. Doskonale radzą sobie one ze „zmuszaniem” naszego mózgu do wzmożonej pracy i pomagają mu się rozwijać. Ćwiczenie tak zwanej elastyczności mózgu może działać zapobiegawczo na takie schorzenia jak demencja. Niezależnie więc od tego, ile mamy lat, wybierzmy sobie przynajmniej jeden język obcy, który z chęcią poznamy.

Z pomocą czy bez?

Każdego z nas motywuje co innego. Jedni świetnie radzą sobie na indywidualnych zajęciach, inni najlepiej odnajdą się w grupie. W sytuacji, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z danym językiem, warto jest zapisać się na kurs. Szkoła językowa Lincoln prowadzi lekcje na różnych poziomach zaawansowania, a dodatkowo daje możliwość nauki z native speakerami, którzy jak nikt inny potrafią nauczyć poprawnej wymowy czy popularnych zwrotów. Oczywiście same zajęcia w szkole to za mało. Warto regularnie powtarzać cały materiał, najlepiej w rozmaity sposób (fiszki, rozmówki, filmy w oryginalnej wersji).