Czy wiesz, że...

Prace remontowe i budowlane są związane z całą masą odpadów, których przecież nie wolno wyrzucać do kontenerów komunalnych. Gruz oraz odpady wielkogabarytowe traktowane są specjalnie, dlatego planując jakiekolwiek prace w swoim domu czy firmie, trzeba sprawdzić, gdzie zamówić kontener na śmieci tego typu. Istnieje wiele lokalnych firm specjalizujących się w odbiorze i recyklingu tych odpadów, a ceny tych usług mogą mocno się różnić. Ile kosztuje kontener na gruz? Zależy to od kilku czynników…

Własny kontener na śmieci – po co tyle zachodu?

Trzeba mieć świadomość, że objętość i masa wywożonego gruzu z miejsca remontu czy budowy jest zazwyczaj znacząca. Kontenery na śmieci komunalne nie są dostosowane do przechowywania tego typu odpadów. Należy mieć świadomość, że gruz poddawany jest recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu w budownictwie i drogownictwie. Dlatego jego odseparowanie od pozostałej grupy odpadów ma spore znaczenie.

Transport gruzu bywa bardzo problematyczny, ze względu na to, że do jego przewożenia musimy dysponować własnym kontenerem na gruz, a także samochodem ciężarowym lub przyczepką. Nawet wtedy w lokalnym punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych możemy opróżnić darmowo tylko określoną ilość gruzu i odpadów wielkogabarytowych. Jak widać pozbywanie się gruzu po remoncie to nie taka łatwa sprawa. Na szczęście w Polsce działa wiele firm, które zajmą się tym za nas.

Ile kosztuje kontener na gruz?

Firma specjalizująca się w wywożeniu gruzu zwykle oferuje dwie usługi – podstawienie kontenera na śmieci lub dodatkowo także załadunek gruzu i odpadów wielkogabarytowych. Cena kontenera na gruz różni się w zależności od tego, czy jest to pojemnik na wyłącznie na odpady budowlane całkowicie podlegające recyklingowi, czy też jest to kontener na śmieci zmieszane, gdzie wrzucany jest zarówno gruz jak i pozostałe odpady po remoncie czy rozbiórce, jak np. stare meble, sprzęt elektroniczny, konstrukcje drewniane lub stalowe itp.

dsc 0042

To, ile kosztuje wynajęcie kontenera na śmieci waha się także w zależności od wielkości miasta oraz regionu Polski. Dla przykładu weźmy miasto o zaludnieniu ok. 100 000 mieszkańców. Cena kontenera na gruz o pojemności 8 metrów sześciennych wynosi od 200 do 500 zł. Za taki sam kontener na odpady zmieszane przyjdzie nam już zapłacić powyżej 700 zł. Właśnie dlatego segregacja gruzu w trakcie prac jest tak istotna!


Pytania o wyceny kontenerów:
Usługi Komunalne ŁAD Marek Buchnajzer
Kontenery Kalisz (lad.kalisz.pl)
Aleja Wolności 14/2
62-800 Kalisz
Telefon: 62 763 71 81

Jak zamówić kontener na śmieci?

Bez względu na prowadzone prace, czy to w obrębie domu czy też przedsiębiorstwa, koszty wywozu gruzu leżą po naszej stronie. To, gdzie zamówić kontener na śmieci oraz kiedy i w jakim miejscu go zlokalizować jest sprawą prywatną i powinniśmy tę kwestię wyjaśnić jeszcze przed podjęciem prac. Lokalizacja kontenera nie może blokować chodników czy ulic, w niektórych przypadkach odbiór gruzu musi zostać skonsultowany ze spółdzielnią lub lokalnymi władzami.

Polecamy kontaktować się z lokalnymi firmami i zebrać co najmniej kilka ofert. Cena kontenera na śmieci może wahać się od kilkunastu do nawet dwudziestu procent nawet w obrębie tej samej gminy. Podczas zamawiania kontenera na gruz pamiętajmy o dokładnym ustaleniu daty odbioru oraz ewentualnym omówieniu dodatkowych usług, np. związanych z opróżnianiem starych pomieszczeń, jak garaże, piwnice czy strychy, co oczywiście podlega dodatkowej wycenie.