Z życia wzięte

Leasing może być przydatnym narzędziem w rozwijaniu firmy i może stanowić dobrą podporę właśnie wtedy, gdy tego potrzebujemy. Dzięki finansowaniu kupna samochodu bądź sprzętu przez leasing, mamy szansę na zdobycie potrzebnego nam sprzętu, na przystępnych warunkach. Na czym dokładnie polega leasing i czy to się opłaca?

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny polega na tym, że to instytucja finansowa ponosi koszta związane z kupnem samochodu bądź innych maszyn i sprzętów, które potem są nam oddawane do użytkowania. Jednak to ta instytucja pozostaje właścicielem sprzętu, zaś my jesteśmy zobligowani do comiesięcznych opłat, w związku z użytkowaniem samochodu.

Ryzyko, które może ponosić leasingodawca jest niewielkie – jest on w końcu właścicielem sprzętu. Firma bądź osoba korzystająca z usługi, finalnie płaci 105% wartości nowego auta. Co ważne, po zakończeniu trwania umowy, Klient może wykupić od leasingodawcy sprzęt za ustaloną wcześniej sumę, która jest znacznie niższa, niż wartość rynkowa przedmiotu umowy, co czyni to dosyć opłacalnym rozwiązaniem dla nas. 

Warunki

To, o czym warto pamiętać, to fakt, ze w przypadku leasingu, to Klient ponosi wszelkie koszta związane z użytkowaniem pojazdu i ubezpieczeniem go. Leasing posiada taką zaletę, że nie obciąża zdolności kredytowej leasingobiorcy, choć zazwyczaj wymagany jest wkład własny w postaci kilkunastu procent. Comiesięcznie wystawiana zostaje faktura, z której Klient odlicza podatek VAT.

Sprzęt, w postaci maszyn, pojazdów ciężkich nie jest własnością przedsiębiorcy, a firmy leasingowej. Jest to ważne, gdyż wpływa na możliwości użytkowania samochodu, na przykład, niemożność wyjazdu za granicę bez zgody. Ma to także wpływ, na przykład, na wybór ubezpieczyciela, którego zazwyczaj wskazuje leasingodawca.

W przypadku zniszczenia mienia, nie zwalania to Klienta z wypełnienia umowy. Opłaty musi uiszczać do końca jej trwania, chyba że samo ubezpieczenie takowe koszty pokryje.

screenshot 4

 

Co można wziąć w leasing?

Oprócz samochodów osobowych, możemy wziąć w leasing transport ciężki, maszyny budowlane i rolnicze, maszyny leśne, maszyny poligraficzne, maszyny do metalu czy tworzyw. Oprócz tego, leasingowi mogą podlegać nawet sami pracownicy. 

Co oferuje dobry leasingodawca?

Przede wszystkim, wysoką jakość usług i doświadczenie. Warto korzystać z usług firmy, która posiada dobrą renomę i jest w stanie udzielić nam fachowej pomocy. Jeśli czujemy się niepewnie, warto skorzystać z usług doradztwa leasingowego, takiego, jakie oferuje na przykład Prime Leasing. Pomogą oni w doborze odpowiedniego rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Zapoznaj się z ich ofertą już teraz!