Czy wiesz, że...

Budowa domu to szereg decyzji, które mają potem niemałe konsekwencje. Przykładem mogą być ściany i sufity. Coraz większą popularnością cieszy się tzw. sucha zabudowa, czyli wykorzystanie do wykończenia pomieszczeń paneli gipsowych.

Elementy suchej zabudowy

Co wykonuje się w suchej zabudowie?

Zalety suchej zabudowy

Wykorzystanie systemów gipsowych najczęściej spotkać można tam, gdzie chcemy zyskać jak najwięcej przestrzeni, a także kiedy planujemy zamontować obszerną instalację oświetleniową. Unikanie betonu oraz tynku jest też tańsze niż murowanie ścian wewnątrz domu. Czy warto jednak sięgnąć po wyroby z tworzyw sztucznych?

Elementy suchej zabudowy

Wśród najczęściej wykorzystywanych elementów suchej zabudowy wskazuje się płyty gipsowo-kartonowe, a także gipsowo-włóknowe. Na konstrukcjach drewnianych oraz rusztach z metalowych profili często stosuje się płyty cementowe. Obecnie jednak istnieje szereg prostszych i lżejszych rozwiązań, jak np. gotowe prefarbykanty Flexgips, które są od razu gotowe do montażu. Nie trzeba ich dopasowywać ani sklejać, dzięki czemu montaż jest jeszcze szybszy.

Co wykonuje się w suchej zabudowie?

Najczęstszymi elementami konstrukcji wykonywanych z płyt kartonowo-gipsowych są ścianki działowe. Zazwyczaj używa się do ich stawiania paneli ściennych 3D. Drugim elementem są sufity podwieszane. Łatwo w nich ukryć instalację elektryczną pod oświetlenie, a także zamontować np. iluminację złożoną z kilku punktów LED. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach użytkowych, gdzie równomierne oświetlenie jest niezwykle istotne. Coraz częściej też płyty gipsowe wykorzystywane są przy kładzeniu suchych podłóg, a także przy wykańczaniu poddaszy. Liczne skosy konstrukcji dachowej łatwo można zasłonić przyciętą odpowiednio płytą. Sucha zabudowa to też praktyczny sposób na ukrycie licznych przewodów lub nawet całych instalacji, które są nieestetyczne.

Zalety suchej zabudowy

Niewątpliwie jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za suchą zabudową jest lekkość konstrukcji. Dlatego ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych zazwyczaj stawia się w mieszkaniach na piętrze i na poddaszach. Sam montaż jest dużo szybszy i prostszy niż w przypadku murowanych elementów. Dodatkowo czas potrzebny na wyschnięcie jest niemal błyskawiczny. Kolejną zaletą suchej zabudowy są dobre parametry termoizolacyjne, co docenimy zwłaszcza zimą. Wreszcie planując aranżację przestrzeni z płytami kartonowo-gipsowymi, mamy więcej możliwości, ponieważ układ płyt może być bardzo elastyczny i różnorodny, natomiast sama konstrukcja nie zabiera zbyt wiele przestrzeni.

undefined