Z życia wzięte

Polscy ogrodnicy, ze względu na warunki klimatyczne wynikające z położenia naszego kraju, niejednokrotnie do różnego rodzaju upraw muszą wykorzystywać szklarnie. Na szczęście, obecnie wybierać można spośród różnych typów takich konstrukcji. Ich zróżnicowanie sprawia, że sprawdzić się one mogą zarówno w niewielkich, przydomowych ogródkach, na polach uprawnych, jak i przy uprawach profesjonalnych. Warto poznać poszczególne rodzaje takich szklarni, by wiedzieć, która z nich będzie najbardziej odpowiednia w określonych sytuacjach.

Rodzaje szklarni - podstawowy podział ze względu na konstrukcję

Szklarnie ogrodowe z fundamentami

Obecność fundamentów sprawia, że są to konstrukcje stacjonarne, które składa się z prefabrykantów albo buduje na zamówienie. Zazwyczaj są to budowle dość masywne, dlatego trzeba dokładne przemyśleć miejsce, w którym się je zaplanuje. Fundamenty sprawiają, że są to konstrukcje stabilne i wytrzymałe. Kiedyś szklarnie z fundamentami były dość popularne. Teraz częściej stawia się na rozwiązania przenośne, które nie wymagają zajmowania stałego miejsca, a nadal zapewniają szklarni dużą stabilność.

Szklarnie ogrodowe bez fundamentów

Są to konstrukcje mobilne, które łatwo się składa i rozkłada. Takie szklarnie można przenosić z miejsca na miejsce, co jest opcją bardzo korzystną ze względu na to, że pozwala co kilka sezonów odpocząć glebie. W ziemi szklarnie bez fundamentów kotwiczy się przy pomocy przeznaczonych do tego elementów konstrukcyjnych, które zapewniają jej odpowiednie i trwałe osadzenie.

Szklarnie ogrodowe z plastikowych rurek PCV

Wybierane często przez początkujących ogrodników, pasują do tuneli foliowych. Rurki PCV są lekkie, a więc bardzo dobrze sprawdzają się tam, gdzie konstrukcję się przenosi lub składa poza sezonem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że konstrukcje z rurek PCV są wrażliwe na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Szklarnie ogrodowe z profili z ocynkowanego metalu lub aluminium.

Tworzą szklarnie niezwykle wytrzymałe, odporne na silne wiatry i obciążenie śniegiem, dlatego wybierane są do konstrukcji stojących w ogrodzie przez cały rok.

Różnica polega zaś na tym, że:

  • szklarnie z aluminium - ich montaż jest łatwiejszy, da się je przenosić i są dostępne w bardzo przystępnych cenach; aluminium jest też bardzo odporne na korozję,
  • szklarnie z ocynkowanego metalu - choć wymagają większego nakładu pracy, to są rozwiązaniem dla większych i wymagających konstrukcji, gdyż ich ciężkie przęsła dają gwarancję stabilności na długie lata; ważne jest jednak sprawdzanie czy na powłoce nie pojawia się rdza.

Podział szklarni ze względu na materiał wykonania

Będą to:

  • Szklarnie ogrodowe foliowe. Mogą to być proste konstrukcje ramy z przymocowaną do niej folią, ale spotkać można także konstrukcje o wiele bardziej złożone. Szklarnie foliowe są idealne do uprawniania w nich warzyw gruntowych, takich jak pomidory i ogórki.
  • Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu. Powstałe z takich materiałów szklarnie charakteryzują się lekkością, a jednocześnie wysoką wytrzymałością na stłuczenie oraz obciążenia (np. śniegiem). Panele w wersji komorowej - da się też łatwo dokupić i wymienić. Co ważne, poliwęglan to materiał o niezwykłych właściwościach, ponieważ przepuszcza aż 90% światła, blokując przy tym szkodliwe promieniowanie UV. Poliwęglan bardzo szybko nagrzewa wnętrze i bardzo długo trzyma ciepło. Poliwęglan trzyma 4-6 razy bardziej ciepło niż szkło i to jest duży plus.
  • Szklarnie ogrodowe szklane. Taki materiał wybiera się przede wszystkim do tych konstrukcji, które nie są składane po sezonie. Elegancki wygląd szkła z dobrze dobraną ramą może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. Poliwęglan jest lepszym materiałem, ale szkło jest ładniejsze, bardziej ekskluzywne, droższe. Do wad szkła można zaliczyć to, że jest bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne (np. gradobicie) w przeciwieństwie do poliwęglanu. Minusem jest także wysoka waga szkła, a po jego ewentualnym stłuczeniu wymiana jest droższa niż w przypadku paneli z poliwęglanu.

Warto dodać, że szklarnie mogą występować w różnych rozmiarach, w zależności od ich konstrukcji i potrzeb ogrodników. Wybierać można spośród szklarni małych (2x2, 3x2, 2x4 metry), ale także takich o większych rozmiarach (2x6, 2x8, 3x4, 3x6, 3x8 metrów).

Gdzie zamówić szklarnie?

Sklep ArlenTeam w ofercie zawiera większość szklarni z poliwęglanu, dzięki którym konstrukcja jest wytrzymała na porywiste wiatry. Cieplarnie są wielosezonowe i nie ulegają zniszczeniom nawet w przypadku silnych rosyjskich mrozów, co potwierdzają testy: https://sklep.arlenteam.pl/