Czy wiesz, że...

Leasing to forma finansowania, która stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego kredytu. Firmy leasingowe oferują korzystne warunki nie tylko przedsiębiorcom o stabilnej pozycji, ale również nowo powstałym firmą. Dlaczego leasing samochodów staje się coraz bardziej popularny?

Na czym polega leasing samochodu?

Leasing to umowa cywilnoprawna, zawierana przez firmą leasingową z przedsiębiorca lub osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Umowa dotyczy konkretnego przedmiotu, np. samochody. W jej ramach leasingobiorca może użytkować auto w zamian za uiszczanie comiesięcznych rat o określonej kwocie. Po ukończeniu umowy może wykupić auto, ale nie musi. przez okres trwania umowy, właścicielem firmy jest firma leasingowa, a leasingobiorca może tylko korzystać z auta. Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu:

  • Operacyjny - do kosztów można zaliczyć opłaty leasingowe, raty. Do kosztów uzyskania przychodów wlicza się koszty eksploatacyjne, o ile samochód wykorzystywany jest jako pojazd firmowy.
  • Finansowy - przedsiębiorca do kosztów zalicza część odsetkową rat leasingowych. Do kosztów uzyskania przychodu wlicza koszty eksploatacyjne, jeżeli samochód używany jest do celów prowadzenia działalności.

Dlaczego leasing samochodów staje się coraz bardziej popularny?

Leasing samochodów staje się coraz popularniejszy ze względu na korzyści. Wymaga niewielkiego  wkładu własnego, co jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które nie mają zbyt dużego kapitału. W ten sposób umożliwia zakup samochodu, a jednocześnie pozwala zachować płynność finansową. Skorzystanie z oferty leasingowej wiąże się również z korzyściami podatkowymi.

To właśnie one sprawiają, ze przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na leasing samochodu. W zależności od rodzaju leasingu, w koszty uzyskania przychodu można wliczyć ratę leasingową. Atutem jest również brak wpływu na zdolność kredytową, co pozwala w tym samym czasie uzyskać dodatkowe środki finansowe np. kredyt bankowy na rozwój działalności. Do innych zalet zalicza się:

  • Ograniczenie formalności do minimum,
  • Możliwy leasing samochodu dla nowych firm,
  • Szybka decyzja.

Czy można wziąć samochód w leasingu bez prowadzenia działalności?

Leasing to forma finansowania, która jest skierowane również do osoby nie prowadzących działalności gospodarczej. Nazywa się go leasingiem konsumenckim. Regulowany jest ustawą z 2011 roku, która uwzględnia sytuacje, w których odbiorcą leasingu jest nie tylko przedsiębiorca, ale także osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, tzw. konsument. Przy leasingu konsumenckim nie można odliczać podatku VAT, dlatego konsument płaci raty leasingowe z doliczonym podatkiem według obowiązującej stawki. Do zalet tej formy finansowania zalicza się:

  • Minimum formalności,
  • Możliwość leasingowania samochodu nowego i używanego,
  • Brak wpływu na historię kredytową,
  • Atrakcyjna oferta m.in. ubezpieczenia OC/AC oraz innych usługach u partnerów firmy leasingowej,
  • Szybka decyzja o przyznaniu leasingu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą leasingową Leasing Polski