Czy wiesz, że...

Niegdyś wietrzenie pościeli wydawało się czymś oczywistym. Na balkonach dumnie powiewały kołdry i prześcieradła. Dziś jesteśmy bardziej dyskretni, dbałość o estetykę każe nam chować pościel przed przypadkowymi spojrzeniami obcych osób. Jednak nie powinniśmy całkowicie rezygnować z tej czynności. Wietrzenie pościeli ma bowiem bardzo wyraźny wymiar praktyczny.

Dlaczego warto wietrzyć pościel

Dobrze wywietrzona pościel jest świeża i pachnąca, przyjemnie się pod nią śpi. Jednak komfort snu to niejedyny argument przemawiający za koniecznością wietrzenia pościeli. Istotniejsze jest to, że wietrzenie pomaga pozbyć się z pościeli drobnoustrojów chorobotwórczych i niektórych alergenów. Na przykład wietrzenie pościeli zimą, pomaga pozbyć się uciążliwych roztoczy kurzu domowego, które giną w niskich temperaturach. Jeśli zależy nam na dokładnym wywietrzeniu pościeli, trzeba z niej zdjąć poszewki na poduszki i na kołdrę.

Gdzie wietrzyć pościel

Ideałem byłby własny, ogrodzony i odgrodzony od ciekawskich spojrzeń sąsiadów ogródek. W takim miejscu można by wietrzyć pościel nawet codziennie. Jednak rzeczywistość na ogół jest mniej różowa. Pewnym wyjściem jest balkon, pod warunkiem, że jest osłonięty. Pościel wiesza się wówczas na niskiej suszarce, tak, by z ulicy nie było jej widać. Jeśli i ta opcja nie jest dostępna, trzeba się ratować półśrodkami. Można złożyć pościel w kostkę i położyć przy otwartym oknie lub rozwiesić ją na krzesłach w pobliżu okna. Innym wyjściem jest rozłożenie pościeli na łóżku w sypialni i dokładne jej wywietrzenie. Pościel wywietrzy się wówczas niejako przy okazji.

Kiedy wietrzyć pościel

Jeśli chodzi o porę roku, to każda jest odpowiednia. Nieco inaczej ma się to do pory dnia. Na pewno nie powinno się wietrzyć pościeli wieczorem, gdy robi się chłodno, bo może wówczas zawilgotnieć.

Jeśli chodzi o warunki pogodowe, to najważniejsze, by na dworze było suche powietrze. Nie ma znaczenia, czy będą to afrykańskie upały (choć w czasie ich trwania łatwiej o namnażanie roztoczy, więc alergicy powinni uważać), czy arktyczna zima. Istotne jest jedynie to, by nie narażać pościeli na działanie wilgoci. Dlatego też nie powinno się jej wietrzyć w mgliste i deszczowe dni, nawet gdyby wietrzenie to miało odbywać się w sypialni lub na zadaszonym tarasie.

Jak długo wietrzyć pościel

Minimalny czas wietrzenia pościeli to około pół godziny na jedną stronę kołdry i poduszki. Czyli godzina wietrzenia to czas, którego powinniśmy się trzymać. Później można złożyć kołdrę i poduszkę i schować do pojemnika na pościel.

W lecie, jeśli pościel nie wisi w słonecznym miejscu, ten czas można wydłużyć nawet do kilku godzin. Natomiast nie zaleca się długiego wietrzenia zimową porą. Po kilku godzinach na mrozie pościel będzie bardzo mocno wyziębiona.

Jak często wietrzyć pościel

Wietrzenia pościeli nie da się przedawkować, jednak w natłoku codziennych obowiązków może to być czynność, którą trudno zmieścić w planie dnia. Zaleca się, by wietrzyć pościel przynajmniej raz na tydzień, najrzadziej co dwa tygodnie. Jeśli ktoś ma czas i życzenie, może wietrzyć pościel nawet codziennie.