Czy wiesz, że...

 

Drukarka to dzisiaj jedno z podstawowych urządzeń biurowych, wielu z nas korzysta z niej regularnie także w swoim domu. Drukowanie nie jest jednak takie tanie, jak mogłoby się wydawać osobom, które dotąd nie musiały dbać o zakup tuszy i tonerów. Niestety, zwłaszcza przy dużym obciążeniu, koszty te mogą przyprawić o zawrót głowy. Wielu decyduje się wówczas na zamienniki – tusze do drukarek, które do złudzenia przypominają oryginalne, z tą różnicą, że jednostkowo są wyraźnie tańsze. Czy warto kupować tusze i tonery w formie zamienników?

Skąpiec płaci dwa razy?

Jednym z powszechnych mitów, który panuje wokół tuszy i tonerów od mniej znanych producentów, dostarczających na rynek zamienniki znanych marek, jest niska wydajność. W praktyce, jeśli tusz do drukarki dobrany jest należycie, tzn. sam zamiennik dedykowany jest do danego urządzenia, można natrafić dzisiaj na produkty, które wydajnością niewiele ustępują oryginalnym, a różnica w cenie jest spora. Jak w przypadku każdego materiału eksploatacyjnego, przekrój cen, a co za tym idzie, także jakości i wydajności jest tutaj duży. Oznacza to, że można kupić zarówno tani jak i droższy zamiennik.

A zatem teza, że skąpy płaci dwa razy, jest w przypadku kupowania tuszy do drukarek prawdziwa tylko wówczas, gdy kupujemy zamienniki bardzo tanie, niesprawdzone pod kątem jakości i kompatybilności z urządzeniem. Wtedy wydajność faktycznie może być dwukrotnie niższa, a oszczędność pozorna. Warto jednak zaznaczyć, że precyzja w kopiowaniu oryginalnych tuszy i tonerów pod kątem technicznym jest dziś tak wysoka, że niektóre produkty zwyczajnie trudno odróżnić.

quanteccm

Fot. Hurtownia tonerów Tusze-Sklep.pl

Tusze i tonery do drukarek – jakie ryzyko przy wyborze zamiennika?

Każdy kij ma dwa końce – to kolejne porzekadło, które warto przytoczyć w tym artykule. Wiemy już, że zamienniki tuszy do drukarek warto kupować w oparciu o dobre opinie i precyzyjne dobranie produktu do modelu drukarki. Jednostkowa cena tuszy i tonerów jest wówczas niższa. Gdzie w tym wszystkim „ale”?

Drugi koniec kija to niewątpliwie aspekty związane z eksploatacją samej drukarki. Już po założeniu wkładu do drukarki od innego producenta niż samo urządzenie, tracimy gwarancję. Eksperci radzą także dobrze sprawdzić przed zakupem opinie na temat danego producenta tuszy do drukarek. Niektóre tanie zamienniki powodują przedwczesne zasychanie tuszu i uszkodzenie głowicy.

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest to, że w przypadku zamiennika tuszy do drukarek nie będziemy mogli oszacować tak dokładnie wydajności, czy też ilości zadrukowanych stron. Dla oryginalnych tuszy jest to łatwiejsze, gdyż producent testował je na nowych urządzeniach w optymalnych warunkach, dlatego wydajność, którą gwarantuje zwykle potwierdza w działaniu.

Jak to jest w rzeczywistości?

Rzeczywistość jest taka, że rynek tuszy i tonerów oparty na zamiennikach rozwija się jak nigdy dotąd. To odpowiedź na zainteresowanie konsumentów produktami, które nie ustępują wiele oryginałom, a zapewniają oszczędność, dla wielu przedsiębiorstw jest to kwota znacząca. Zamienniki do drukarek mają także gwarancję jakości oraz certyfikaty ISO, oznacza to, że ich producenci są pewni swoich wyrobów i są gotowi walczyć o klienta nie tylko niską ceną, ale również performancem swoim wyrobów. Decyzja należy jednak do nas, najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze...