Z życia wzięte

Uwielbiacie klasyczne aranżacje wnętrz? To z całą pewnością zaciekawi was nasz mini poradnik: jak dobrać obrus do jadalni! Postanowiliśmy dzisiaj zerknąć do ofert czołowych producentów tych wyrobów i poszukać inspiracji. Naszą uwagę przykuły szczególnie dwa produkty, które łączą w sobie tradycję, jakość i wyjątkowy charakter: obrusy szydełkowe oraz obrusy haftowane. Który bardziej pasuje do Twojej jadalni?

Kochasz misterne wzory i klimat retro? Obrusy szydełkowe są dla Ciebie!

Na pierwszy rzut oka obrus szydełkowy przywodzi na myśl domy w tradycyjnym, regionalnym wystroju. Wyroby te mogą, w pewnym stopniu całkowicie słusznie, kojarzyć się z przytulnymi kącikami naszych babci, kuchniami pachnącymi wypiekami z lat dzieciństwa. Dzisiaj obrusy szydełkowe wracają na top, ze względu na ich zaskakująco dobre komponowanie się z nowoczesną bryłą mebli do jadalni. Obrusy okrągłe doskonale pasują jako codzienna ozdoba stołu z ciemnego drewna, podczas gdy duże, obrusy prostokątne świetnie sprawdzą się przy okazji uroczystości.

Wyjątkową cechą, która wyróżnia obrusy szydełkowe oraz obrusy z gipiury, jest ich misterne wykonanie. Drobne szydełkowe lub haftowane wzory bez trudu można zaliczyć do dzieł sztuki. Ich nieco artystyczny klimat zaczęły doceniać środowiska artystycznej bohemy – obrus szydełkowy możemy więc napotkać w wielu kawiarniach i klubach zrzeszających literatów lub malarzy. Doskonale uzupełniają one także styl wystroju wzorowany na lata 70te. Kolorowe obrusy szydełkowe oraz obrusy haftowane kompletują odważny, ekspresyjny klimat aranżacji tamtych czasów. Zdecydowanie polecamy! W sklepie internetowym przytulnywystroj.pl znajdziecie największy wybór obrusów szydełkowych w sieci, zarówno te tradycyjne jak i klasyczne fasony!

fabric 1639314 960 720

Lubisz klasykę i stonowaną elegancję? Spodobają Ci się obrusy haftowane!

Drugim bestsellerem, który z całą pewnością stanie się ozdobą waszej jadalni, będzie obrus haftowany. Jak zapewne wiecie, haftowanie to technika wymagająca materiału w tle, na którym może powstać ozdobny ornament. Dlatego też większość obrusów haftowanych stanowią prostokątne lub okrągłe tkaniny i siateczki w kolorach bieli oraz beżu. Samo haftowanie w tradycyjny sposób występuje na obrzeżach obrusu, a czasem także w jego środkowej części.

Obrusy haftowane cieszą się dużą popularnością w Polsce, gdyż mają swoje wyjątkowe miejsce w trakcie wielu uroczystości. Ich charakter jest nieco bardziej formalny, stąd świetnie nadają się jako ozdoby stołów w jadalniach klasycznych, gdzie dominuje elegancja i wyszukany styl ozdób. Haftowane obrusy, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie nadają się wyłącznie na wyjątkowe okazje, mogą także być codziennym przykryciem stołu w jadalni, jeśli odpowiednio dobierzemy do niego zastawę lub elementy dekoracyjne, np. świeczniki lub wazony z kwiatami.

Czy obrus do jadalni powinien przykrywać cały stół?

To mit, który specjaliści od aranżacji wnętrz zgodnie obalają. Z reguły stół w jadalni jest sam w sobie pięknym meblem, nierzadko lakierowanym, wykonanym ze szlachetnego drewna. Masywne obrusy prostokątne, np. obrusy plamoodporne, mogą całkowicie przykryć jego naturalne piękno. W codziennym użytku zdecydowanie lepiej sprawdzą się obrusy haftowane, obrusy z gipiury lub obrusy szydełkowe o mniejszych rozmiarach niż powierzchnia blatu stołu w jadalni, np. obrusy okrągłe, owalne i bieżniki, a nawet większe serwetki. Wtedy jadalnia zyskuje podwójnie: emanuje naturalnym pięknem drewna i ozdobą w postaci obrusu!