Zdrowie

Problem swędzących i piekących oczu najczęściej spowodowany jest przemęczeniem lub niewyspaniem się. Jednak przyczyn tych dolegliwości może być o wiele więcej. Nie wolno ich zatem lekceważyć. Dlaczego oczy pieką i jak sobie z tym poradzić?

Przyczyny bólu i pieczenia oczu

Gdy oczy zaczynają swędzieć, dodatkowo pogarszamy ich stan pocieraniem i tarciem. Przyczyną może być zbyt długie przesiadywanie przy komputerze, zmęczenie czy niewyspanie się. Takie objawy mogą wskazywać również na zespół suchego oka. Często towarzyszą także alergii, zapaleniu powiek i poparzeniom słonecznym. Jeżeli symptomy utrzymują się długo i towarzyszy im ból, mogą być spowodowane infekcją bakteryjną, jaskrą, nieprawidłowo skorygowaną wadą lub inną chorobą. Jeśli objawy są intensywne i utrudniają funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u okulisty.

Jak radzić sobie z piekącymi oczyma?

Osobom borykającym się z problemem swędzących oczu pomogą krople do oczu – popularnie nazywane sztucznymi łzami. Znajdziemy je na stronie https://www.wapteka.pl. Szybko przyniosą one ulgę, nawilżając oko, a ponadto zmniejszając objawy i poprawiając jakość widzenia. Jeżeli przyczyną zaczerwienienia oczu jest alergia, skuteczne będą leki antyhistaminowe. Domowe sposoby, takie jak kompresy z ciepłej herbaty czy rumianku również mogą przynieść ulgę. W wielu przypadkach swędzenie ustępuje po nałożeniu okładów z surowego ogórka czy żelowej maseczki chłodzącej. Ból oczu spowodowany przemęczeniem ustąpi, gdy zapewnimy organizmowi odpowiednią porcję wypoczynku.

Profilaktyka

Profilaktyka odgrywa ogromną rolę w przeciwdziałaniu swędzeniu i pieczeniu oczu. Wielogodzinna praca przed komputerem wymaga przerw, by oczy odpoczęły, a spojówki nie wysychały. Profilaktycznie zaleca się wtedy stosowanie sztucznych łez. Należy unikać alergenów powodujących swędzenie i podrażnienie oczu. W słoneczne dni trzeba chronić oczy przed promieniami słonecznymi, zakładając okulary z filtrem UV. Właściwa dieta, bogata w kwasy tłuszczowe, sprzyja zdrowiu i dbaniu o narząd wzroku.

Profilaktyka pozwala na uniknięcie swędzenia i pieczenia oczu. Jeżeli jednak pojawią się dolegliwości, które są uciążliwe i długotrwałe, konieczna jest wizyta u okulisty. Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem: Jak radzić sobie z uciążliwym bólem?.