Odżywianie

Tuż przed Tłustym Czwartkiem próbujemy nowych przepisów na pączki, faworki i oponki. Na ich podstawie udoskonalamy także dotychczasowe metody przyrządzania słodkości na ostatni czwartek karnawału. Nie wszystkie pączki muszą być tuczące i ociekać z tłuszczu. Pokażemy Ci dietetyczne sposoby przyrządzania tłusto - czwartkowych wypieków. Tak przygotowane pączki znikną szybko z talerza.

Dietetyczne pączki to przede wszystkim pączki nie smażone na tłuszczu. Popularnymi tłuszczami wykorzystywanymi do głębokiego smażenia są smalec oraz olej. To właśnie ich wykorzystanie podczas smażenia wpływa na kaloryczność i ciężkość pączków i faworków. Od kilku lat furorę robi pomysł na pączki pieczone w piekarniku. Gdy je upieczesz, nie będziesz chcieć innych pączków.

Zatem do dzieła. Będą nam potrzebne następujące składniki:
- pół kilograma mąki pszennej najlepiej tortowej
- 40g drożdży
- tylko 2 łyżki cukru
- 125g masła
- pół szklanki około 100-125ml ciepłego mleka
- 4 jaja (3 do ciasta i 1 do posmarowania wierzchu pączków)
- szczypta soli
- nadzienie: marmolada lub dżem
Pomysł pochodzi ze strony https://www.przepis-kulinarny.pl/paczki-pieczone-w-piekarniku-id2802.html

Podane składniki muszą być w temperaturze pokojowej. Gdybyśmy wyjęli je bezpośrednio z lodówki - ciasto na pączki by nam nie wyszło. Zaczynamy od przygotowania roztworu drożdżowego. W misce rozdrabniamy drożdże, wsypujemy łyżkę cukru, łyżkę mąki pszennej i zalewamy ciepłym mlekiem. Wymieszamy i odstawiamy do ciepłego miejsca aby drożdże urosły.
Do dużego pojemnika wsypujemy mąkę pszenną, dodajemy cukier, sól i wlewamy roztwór drożdżowy. Po wymieszaniu ręku lub drewnianą łyżką dodajemy 3 jaja (żółtka z białkami) oraz masło. Całość mieszamy aż uzyskamy gładką i elastyczną masę. Ciasto na pączki musi ładnie odchodzić z rąk i nie kleić się. Gdybyśmy mieli trudności z osiągnięciem takiego stanu, należy dodać mąki lub rozcieńczyć mlekiem do uzyskania ładnego elastycznego ciasta na pączki.

paczki ewa gotuje
Zdjęcie pączków pochodzi z bloga https://www.ewa-gotuje.pl/przepisy-na-ciasta-k1.html

Ciasto na pyszne pączusie odkładamy na półtorej godziny w ciepłe miejsce w kuchni aby nam ładnie wyrosło. Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto na placek o grubości 10mm.Dla poprawy rozwałkowywania można podsypać mąką. Wycinamy krążki za pomocą szklanki. Na każdy krążek nakładamy marmoladę lub dżem. Zamykamy jak pierogi i formujemy ładne kulki pączkowe. Uformowane kulki przykrywamy szmatką na kilkanaście minut.

Kulki pączkowe układamy na papilotkach - są konieczne bo bez nich nie uzyskamy podczas pieczenia w piekarniku ładnych kształtów pączko-podobnych. Musimy koniecznie zaopatrzyć się w foremki do pieczenie / papilotki bez nich zamiast pączków otrzymamy placki w formie racuchów. Wkładamy je do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez kilkanaście minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Sprawdź także sprawdzone pomysły kulinarne na http://www.ewa-wachowicz.pl
Pączki są lekkie, dietetyczne. Pulchne w środku, nadzienie idealnie smakuje, przełamując smak ciasta. Zamiast dżemu bądź marmolady możemy dodać budyniu. Nie czuć w nich tłuszczu tak jak w tradycyjnych pączkach smażonych na głębokim oleju.
Pączki idealnie nadają się na zbliżający się Tłusty Czwartek i na co dzień.