Z życia wzięte

Nowoczesne panele fotowoltaiczne można coraz częściej spotkać na wielu dachach oraz prywatnych posesjach. I nic w tym dziwnego, gdyż dzięki nim można produkować prąd z energii słonecznej, obniżając tym samym znacznie rachunki za energię elektryczną. I co najważniejsze pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł chroni środowisko naturalne, a także przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Jak działają panele słoneczne?

Fotowoltaika jest bardzo opłacalnym procesem pozyskiwania energii pochodzącej z promieni słonecznych. Surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem. Ogniwa z których to zbudowane są panele słoneczne przetwarzają energię pochodzącą ze słońca na energię elektryczną, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Można ją z powodzeniem wykorzystać do ogrzewania wody oraz mieszkania, firmy czy też budynku gospodarczego.

Pozyskiwaną ze słońca energię można w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać do wybranego zakładu energetycznego. Co prawda w przypadku odsprzedaży energii do operatora musimy liczyć się z utratą ok. 20% w przypadku jej późniejszego odbierania, natomiast jest spora szansa na to, że ulegnie to zmianie w niedalekiej przyszłości, ponieważ rząd pracuje nad stosownymi regulacjami. 
Obecnie dzięki korzystnym programom pozwalającym na pozyskanie środków na budowę instalacji, fotowoltaika przeżywa bardzo intensywny rozwój. Z roku na rok na całym świecie przybywa instalacji fotowoltaicznych. W przypadku Polski ubiegły rok był rekordowy pod kątem przyłączenia nowych elektrowni słonecznych.

panelesloneczne

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia każdemu właścicielowi gospodarstwa domowego korzystanie z darmowej energii pozyskiwanej z promieni słonecznej. I co najważniejsze, w przeciwieństwie do tradycyjnej energetyki nie zanieczyszcza ona środowiska naturalnego, w tym powietrza.

W dobie nieustannego wzrostu cen za dostawę prądu pochodzącego z zakładów energetycznych warto zastanowić się nad instalacją paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym, bowiem cena ich montażu w przełożeniu na efektywność tego źródła energii jest bardzo korzystna. W przeciwieństwie do szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla światło słoneczne jest i będzie wciąż dostępne.

Montaż systemu fotowoltaicznego jest zatem bardzo korzystnym rozwiązaniem, a jego działanie jest bardzo ciche oraz nie zajmuje dużo miejsca.
Co prawda cena instalacji fotowoltaicznych może na początku przeprowadzania tej inwestycji wydawać się znaczna, ale biorąc pod uwagę ich długą żywotność, doskonałą wydajność oraz bezawaryjność jest ona bardzo opłacalna, gdyż w przypadku typowego gospodarstwa domowego, zwrot z inwestycji może nastąpić nawet po upływie 4-5 lat. Dodając do tego 25-letnią gwarancję na panele słoneczne, którą daje większość producentów, możemy przez długie lata cieszyć się produkcją darmowej energii ze słońca, ograniczając przy tym rachunki za prąd do minimum..

Montaż paneli fotowoltaicznych jest świetnym rozwiązaniem wzbogacania efektywności energetycznej, która znacznie obniża koszty eksploatacji oraz ogranicza emisję szkodliwych substancji. Inwestycja ta gwarantuje zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii, bowiem użytkownik nie musi obawiać się przerw w dostawie energii spowodowanych bardzo często awariami w zakładach energetycznych.

Wybierając doświadczoną firmę każdy inwestor może liczyć na szybką oraz sprawną budowę instalacji fotowoltaicznej, dzięki której będzie mógł cieszyć się z darmowej energii przez szereg długich lat. 

paneleslonecznenadachudomujednorodzinnego

Program „Mój Prąd”, a budowa instalacji fotowoltaicznej

Program „Mój Prąd” stanowi unikatowy instrument, który to jest przede wszystkim dedykowany w celu wsparcia rozwoju energetyki prosumenckiej, a więc segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jego nadrzędnym celem jest znaczne zwiększenie produkcji energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni słonecznych.

Program „Mój Prąd”został ogłoszony 23 lipca 2019 r. przez Premiera Mateusza Morawieckiego podczas wspólnej konferencji z ministrami energii i środowiska – Krzysztofem Tchórzewskim oraz Henrykiem Kowalczykiem. Budżet tego programu został zaplanowany na miliard złotych. Kwota ta pozwoli na realizację około 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych wyprodukowanych przez około 1000 megawatów energii. Umożliwi on zatem ograniczenie emisji szkodliwego dla zdrowia węgla o 600-800 tysięcy ton rocznie.

W ramach tej niezwykle korzystnej dotacji każdy właściciel gospodarstwa domowego może liczyć na dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej w wysokości pięćdziesięciu procent poniesionych kosztów, ale nie więcej niż pięciu tysięcy złotych. Tym wsparciem finansowym zostały objęte instalacje o mocy zainstalowanej od 2 do 10 kW.

To niezwykle korzystne dofinansowanie rządowe przysługuje na wszystkie koszty kwalifikowane, a więc koszty zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Beneficjentem tego programu może być każda osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej.

Już od sierpnia ubiegłego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków składanych przez wszystkie zainteresowane osoby. Wniosek można złożyć elektronicznie przez internet, w wersji papierowej osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub przesłać go drogą pocztową.

Warunkiem niezbędnym do ubiegania się o dofinansowanie jest przedstawienie przez zainteresowaną osobę umowy z operatorem energetycznym, w celu potwierdzenia instalacji licznika do obsługi instalacji fotowoltaicznej. Do wniosku o dofinansowanie trzeba koniecznie dołączyć fakturę za zakup paneli fotowoltaicznych i montaż instalacji solarnej oraz dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi danej umowy kompleksowej.

Program „Mój Prąd” pozwala na znaczne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę jakości powietrza oraz rozwój gospodarki naszego kraju.

Więcej informacji odnośnie dofinansowania do fotowoltaiki znajdą Państwo na stronie: https://www.sunes.pl/oferta/fotowoltaika-dofinansowanie/