Z życia wzięte

Wczesny etap edukacji dziecka powinien obejmować również podstawy matematyki. Wprowadzając dzieci już w młodym wieku w najważniejszą terminologię, dajemy im bardzo dobre przygotowanie do zerówki, czy szkoły podstawowej.

Według zaleceń specjalistów, naukę matematyki warto rozpocząć, kiedy dziecko kończy trzy lata. Dzieci w tym wieku są już odpowiednio świadome tego, co dzieje się w ich otoczeniu i odpowiednie wprowadzenie do świata matematyki, poznanie najważniejszych terminów, zwłaszcza tych znajdujących potwierdzenie w życiu codziennym, pomoże dzieciom lepiej zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienia w późniejszych latach edukacji. Jeśli sam nie czujesz się na siłach lub nie wiesz jak odpowiednio zacząć uczyć swoje pociechy, warto skorzystać z pomocy korepetytora. W serwisie BUKI możemy znaleźć specjalistów każdej kategorii, w tym do nauczania dzieci w bardzo młodym wieku. W zależności od tego, czy potrzebujesz pomocy dla dziecka w wieku 3, 4, czy 15 lat, z pewnością znajdziesz odpowiednią osobę, która pomoże Twoim pociechom.

Od czego zacząć

Skoro wiemy już, że korepetycje z matematyki warto zacząć w pierwszych latach życia dziecka, to warto zastanowić się, od czego rozpocząć ten proces, aby nie zniechęcić swojej pociechy już na wstępie. Odpowiedzią są LICZBY. Znajomość liczb i ich rozpoznanie to pierwsza i podstawowa wiedza, jaką każdy z nas powinien posiąść, rozpoczynając przygodę z matematyką. Zazwyczaj w przedszkolu wychowawcy nie poświęcają temu zbyt wiele czasu, gdyż zakładają, że większość dzieci zna już liczby i od razu przechodzą do liczenia i innych, bardziej wymagających zagadnień. Dlatego w trosce o swoje dziecko, zadbaj o to, aby zapoznało się z liczbami, a może nawet nauczyło liczyć jeszcze przed pójściem do przedszkola.

Nauczanie i efekty wizualne

Jak pewnie wiesz, dzieci najlepiej zapamiętują i najchętniej poświęcają uwagę rzeczom, które wyglądają interesująco. Warto to więc wykorzystać! Spróbuj pokazać Twojemu dziecku obrazki z cyframi, otoczonymi zwierzątkami, kolorowanki z przeróżnymi cyframi, może puzzle z kształcie cyfr. Wszystko, co przyciągnie uwagę i zainteresuje Twoją pociechę, jest odpowiednie! Wczesna edukacja w dziedzinie matematyki powinna skupiać się na kojarzeniu cyfry z obrazkiem, przedmiotem, lub kolorem. Chodzi o to, aby dziecko wykreowało w swojej głowie skojarzenia między cyframi a rzeczami, które zna i którymi się otacza.

Kolejne etapy

Jeśli Twoje dziecko zna już liczby, potrafi liczyć od 1 do 10, to może warto przejść poziom wyżej, a mianowicie do dodawania. Oczywiście to wciąż trochę za wcześnie na rozpisywanie równań w zeszycie, ale może na przykładzie znanych dziecku przedmiotów będziesz w stanie wyjaśnić mu, co znaczy równy podział, większość, mniejszość. Podczas zabawy klockami, spróbujcie podzielić je na dwie równe kupki. Z kolei podczas pieczenia babeczek, poproś, żeby Twoje dziecko podzieliło je po równo na wszystkich domowników. Brzmi skomplikowanie i masz wątpliwości, czy Twoja pociesza nie jest za mała na takie zabawy? Nie zaszkodzi spróbować, a Twoje dziecko może Cię zaskoczyć! Takie ćwiczenia zdecydowanie pomogą dzieciom w nauce w późniejszych etapach edukacji.