Czy wiesz, że...

Podkarpacie przez długi czas utożsamiane było z niskim poziomem życia. Wizerunek ten jest dziś zupełnie błędny – dziś jest to prężnie rozwijający się region, a stopa życiowa znacznie się tam poprawiła. W znacznej mierze jest to efekt ożywionych kontaktów regionu z firmami niemieckimi oraz tzw. migracją zarobkową.

Niemcy nadal uznawane są przez imigrantów za atrakcyjny cel zarobkowy. Polacy do niedawna znajdowali się w czołówce narodów, które najchętniej szukały pracy w tym kraju. Na przykład w latach 2014-2017 liczba Polaków w Niemczech wzrosła aż o 16,2% (czyli o 109 tys.), a pod koniec tego okresu mieszkało ich tam 783 tys. (źródło: https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1783524,Ilu-Polakow-mieszka-w-Niemczech-Zaskakujace-dane). Obecnie naszych rodaków wciąż tam przybywa, choć dzieje się to wolniej niż w ubiegłych latach. 

Podkarpacie i Niemcy 

Sporą część tej liczby stanowią mieszkańcy Podkarpacia. Mieszkańcy tego regionu chętnie szukają pracy za granicą. Kierunek migracji jest oczywisty z racji obecności autostrady A4 będącej arterią łączącą południowa Polskę z Niemcami. Poza tym region ten dzisiaj intensywnie się rozwija. Co dziesiąty polski informatyk pochodzi z Podkarpacia, a sam region okazał się też atrakcyjny dla zagranicznych firm, a poza tym podkarpackie produkty znajdują wielu nabywców w Niemczech. Przyczynia się to do wzrostu zatrudnienia w  osób z tego regionu u naszych zachodnich sąsiadów. To natomiast, sprawia, że wielu mieszkańców dotyczy problem rozliczeń z fiskusem wynikający z faktu pracy w innym kraju. 

Jak odzyskać pieniądze? 

Kto jest objęty obowiązkiem rozliczenia podatku z Niemiec? Są to osoby, w przypadku których rozliczenie jest obowiązkowe ze względu na przynależność to tzw. III klasy podatkowej. Poza tym uzyskały dochód ponad 10 700 euro lub mają więcej niż jednego pracodawcę. Aby uzyskać zwrot, należy postarać się o odpowiednie dokumenty – kopię dowodu tożsamości i kopię niemieckiej karty podatkowej oraz ewentualnie informację o dojazdach do pracy. Trzeba też wypełnić odpowiednią ankietę osobową. 

Osoby pracujące w Niemczech mają prawo do uzyskania zwrotu nadpłaty podatkowej. Jest to związane z ulgami przysługującymi np. za dzieci, dojazdy do pracy i szkolenia. Czasami oznacza to nawet 100% zwrotu nadpłaconego podatku. Bezproblemowe rozliczenie się z fiskusem jest łatwiejsze, jeśli korzysta się z usług profesjonalistów, którzy posiadają wiedzę na temat niemieckich ulg podatkowych i pomogą w sprawnym uzyskaniu rozliczenia. Na stronach takich jak https://holandia.org można znaleźć wszelkie niezbędne informacje na ten temat. 

Rozliczenie się w ten sposób przynosi dodatkową korzyść: czas. Firmy specjalizujące się w pomocy w odzyskiwaniu podatku z Niemiec korzystają z nowoczesnych programów i formularzy, które są automatycznie rozpatrywane przez niemiecki urząd skarbowy. To oznacza bardzo krótki czas odzyskania pieniędzy, wynoszący czasem tylko 14 dni.