Czy wiesz, że...

Chcesz kupić karnisz do pokoju, ale nie wiesz, co wybrać? Sprawdź, na co należy zwrócić wtedy uwagę!

Karnisz jest przeznaczony do powieszenia na nim zasłon i firanek. To jeden z powszechnie montowanych elementów wyposażenia wnętrz, który w sklepach dostępny jest także w wielu wariantach. Na co warto patrzeć przy dokonywaniu zakupu?

1. Rodzaj karnisza
Dostępne w sprzedaży karnisze to różne modele do wyboru. Rodzaj karnisza powinno się dopasować indywidualnie do jego zastosowania, a także do miejsca montażu.

Najbardziej popularne to karnisze drążkowe, które są wyposażone w okrągły drążek, na którym zawieszane są kółka z zaczepami – żabkami. Dostępne są także karnisze szynowe, które posiadają szyny na żabki.

Karnisze można podzielić również na:
- karnisze pojedyncze
- karnisze podwójne

Modele pojedyncze posiadają jeden rząd, natomiast podwójne dwa rzędy drążków lub szyn. Pierwsze z nich najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy przy oknie zamierzamy powiesić tylko firanki lub zasłony. Drugie z kolei polecane są wtedy, gdy okno ma być ozdobione zarówno firankami, jak i zasłonami. Umożliwiają niezależną pracę tych dwóch osłon.

2. Rozmiar karnisza
Druga istotna kwestia to rozmiar karnisza. Zaleca się, aby karnisz był o około 40-60 cm dłuższy od szerokości wnęki okiennej, czyli o 20-30 cm z każdej strony wnęki.

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę karniszy gotowych o różnych długościach, ale można też zamówić karnisz na wymiar. W razie potrzeby większość modeli karniszy drążkowych można łatwo dociąć do odpowiedniej długości.

3. Wzór karnisza
Do wyprodukowania karnisza stosuje się rożne rodzaje materiałów, na przykład metal, drewno, tworzywa sztuczne. Z rodzajem materiału związany jest także wygląd karnisza.

Wzór karnisza najlepiej dopasować do aranżacji wnętrza. Nowoczesne przestrzenie dobrze komponują się z karniszami metalowymi, szynowymi, natomiast te tradycyjne z karniszami drewnianymi, a także metalowymi w kolorze złota, miedzi.

Karnisz może także posiadać ozdobne końcówki, na przykład w formie rozety, kuli, kryształu.

Artykuł powstał we współpracy z https://rolmajster.pl/sklep/karnisze