Z życia wzięte

Każdy z nas doskonale wie, że jazda na rowerze ma bardzo wiele zalet.

Większość z nas w dzisiejszych czasach posiada rower i regularnie go używa, aczkolwiek wielu posiadaczy jednośladów zastanawia się nad kupnem nowego roweru. Powodów zmiany roweru jest wiele. Praktycznie co roku zmienia się tzw. moda, zmieniają się standardy jakości i wyposażenia nowych jednośladów i dlatego wielu z nas chce być w tej kwestii na bieżąco. 

Po podjęciu decyzji o wymianie sprzętu stajemy przed dylematem - jaki rower wybrać... Odpowiedni rower gwarantuje komfort i przyjemność z jazdy co skutkuje częstym korzystaniem z tego środka lokomocji.

Rodzajów jednośladów jest wiele, ale w przeważającej większości przypadków przy zakupie roweru będziemy jednak wybierać pomiędzy czterema głównymi typami rowerów:

  • rowerem górskim - obecnie najpopularniejszym typem roweru w Polsce
  • rowerem crossowym - doskonałym do przejażdżek w parkach i poza miastem
  • rowerem miejskim - idealnym do poruszania się w miastach
  • rowerem trekkingowym/turystycznym - przeznaczonym do szeroko rozumianej turystyki rowerowej

Przyjmując, że przyszły użytkownik roweru potrafi na nim jeździć przy zakupie roweru należy zwrócić uwagę na rozmiar koła oraz rozmiar ramy.

Do wyboru mamy kilka rozmiarów kół:

Rowery 29 cali , Rowery 28 cali , Rowery 27.5 cala oraz Rowery 26 cali 

Kupując rower sprzedawca na pewno doradzi nam jak wybrać odpowiedni rozmiar. Możemy oczywiście samemu ustalić, czy wybrany rower jest odpowiedni dla nas.

- należy wsiąść na rower, oprzeć piętę jednej  nogi na pedale, który znajduje się na dole. Noga musi być wyprostowana w kolanie. Jeżeli tak nie jest, możemy to wyregulować wysokością siodełka. Jeśli natomiast to się nie uda - oznacza to, że rama ma zły rozmiar i musimy wtedy wybrać inną.

- stajemy okrakiem nad ramą, przed siodełkiem. Górna rura ramy powinna znajdować się 2-7 cm poniżej krocza.

- możemy wyliczyć długość nogi - stojąc w butach o cienkiej podeszwie, mierzymy długość po wewnętrznej stronie od ziemi do krocza. Od tego wymiaru odejmujemy 33-38 cm. Uzyskany wynik jest wymiarem ramy. (odległość od środka mechanizmu korbowego do środka górnej rury).

Generalna zasada - musi nam się dobrze i wygodnie siedzieć na rowerze. Sylwetka, którą przyjmiemy powinna być wygodna.

Można również skorzystać z wyprzedaży i kupić odpowiedni rower w atrakcyjnej cenie. Rowery wyprzedaż