Czy wiesz, że...

Leasing to jeden z najpopularniejszych sposobów na sfinansowanie firmowego auta. Czy jednak decydując się na to rozwiązanie, przedsiębiorca powinien obawiać się utraty zdolności kredytowej albo niechęci ze strony banków? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na te temat.

Leasing samochodu osobowego a zdolność kredytowa

Czy leasing może obniżyć zdolność kredytową przedsiębiorstwa? To zależy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, na jaki leasing zdecydowała się firma. Różne rodzaje finansowania stanowią różne obciążenie z perspektywy banków oceniających zdolność kredytową. Jeżeli leasing pozostaje zobowiązaniem ratalnym ponoszonym z tytułu posiadanych środków trwałych, nie wpływa na zdolność kredytową firmy albo robi to w bardzo nieznacznym stopniu.

Trzeba wiedzieć, że instytucje finansowe o wiele przychylniej podchodzą do przedsiębiorców z podpisanymi umowami leasingowymi niż do tych z niespłaconymi pożyczkami i kredytami. Wspomniane zobowiązania w większej mierze wpływają na wysokość przychodów uzyskiwanych przez firmę. Leasing jest bez wątpienia rozwiązaniem tańszym i może zakończyć się wykupem.

Gdzie szukać korzystnych ofert? To zależy od tego, jakiego producenta się preferuje. Kia leasing dostępny jest na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/samochody-osobowe/Kia. Można porównać tam różne oferty finansowania dotyczące modeli wspomnianej marki.

Leasing operacyjny – jak wpływa na zdolność kredytową?

Najchętniej wybieraną formą finansowania samochodów firmowych pozostaje leasing operacyjny. W jego przypadku auto pozostaje własnością leasingodawcy do czasu wykupu przy zakończeniu umowy. W związku z tym, że leasingowany pojazd pozostaje uwidoczniony w bilansie firmy leasingowej, a nie bilansie przedsiębiorcy. Leasing operacyjny taki jak leasing Kia nie wpływa więc negatywnie na zdolność kredytową. Co więcej, taki leasing nie zostaje umieszczony w bazie Biura Informacji Kredytowej, dlatego że nie działa jak standardowa pożyczka, a bardziej jak wynajem kończący się przeniesieniem własności.

Trzeba jednak wiedzieć, że bank może potraktować konieczność spłacania rat jako kolejne koszty uzyskania przychodu, które obniżają dochód, a więc mogące obniżać zdolność kredytową. Ostateczna decyzja związana ze zdolnością kredytową i wiarygodnością firmy korzystającej z leasingu operacyjnego należy więc do instytucji bankowej.

Wpływ leasingu finansowego na zdolność kredytową

Czy leasing finansowy wpływa na zdolność kredytową? Decydując się na to rozwiązanie, pojazd wykazuje się w firmowych księgach, a zatem do kosztów uzyskania przychodu wlicza się odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od rat. Leasing finansowy w mniejszym stopniu wpływa na zdolność kredytową firmy niż operacyjny, dzięki czemu banki mogą oferować atrakcyjniejsze produkty.

Jakie czynniki mogą wpływać na zdolność kredytową i leasingową?

Zarówno zdolność kredytowa, jak i zdolność leasingowa, zostają wyliczone tak, że bierze się pod uwagę wiele zmiennych. Uwzględnia się więc między innymi obroty firmy, jej dochód, zobowiązania, majątek, czas działalności na rynku oraz ewentualne zadłużenia. Biorąc pod uwagę ostatni zamknięty rok obrachunkowy, przedsiębiorstwo będzie w stanie uzyskać leasing samochodu osobowego taki jak Kia leasing w kwocie nieprzekraczającej 60% rocznego obrotu firmy. Poza obrotami w obliczaniu zdolności leasingowej i kredytowej uwzględnia się dochód. Powinien być on większy niż 12 rat leasingowych.

Leasing może mieć większy lub mniejszy wpływ na zdolność kredytową. Wiele zależy od rodzaju finansowania oraz dobrej woli banku. Leasing taki jak leasing Kia, Toyota czy Opel okaże się znacznie lżejszym zobowiązaniem niż kredyt, dlatego w mniejszym stopniu osłabi budżet firmy oraz jej zdolność do płacenia rat.