Z życia wzięte

Mata do jogi to podstawy sprzęt każdego jogina. Nie zważając na rodzaju czy styl ćwiczeń, jest nam on po prostu potrzebna. Jednak jaką matę wybrać i czym się kierować przy tym zakupie?

Bezpieczeństwo oraz komfort

Te dwie cechy są jednymi z najważniejszych, jeśli chodzi o wybór maty. Im lepszą przyczepnością będzie się ona charakteryzowała, tym mniej zarówno my, jak i naszej dłonie będą się mniej po niej ślizgały. Jest to niezwykle ważne, gdyż w czasie jogi można się dość mocno spocić, a ćwiczenia bardzo często należą do dynamicznych, zatem stabilne podłoże jest bardzo ważne. Należy również zwrócić uwagę na nasz wzrost. Całe ciało powinno być odpowiednio zabezpieczone w czasie treningu bez względu na pozycję.

Komfort oraz bezpieczeństwo jest również zależne od jakości materiału, jaki został użyty do produkcji danej maty do jogi. Przecież w czasie praktyki nasza skóra jest w stałym kontakcie z jej powierzchnią, a niechciane reakcje alergiczne mogą zniechęcić nas do ćwiczeń. W związku z tym warto sprawdzić, czy dany produkt cechuje się certyfikatem Oeko-Tex. Zapewnia on nam, że produkt zdał egzamin na brak obecności jakichkolwiek substancji, które negatywnie oddziałują na naszą skórę przy bezpośrednim kontakcie.

Uniwersalna mata

Jeśli poza jogą zamierzamy wykorzystywać matę do innych ćwiczeń czy zabierać ją na siłownię, gdzie obowiązuje specjalne obuwie, jej wytrzymałość powinna być znacznie większa. W związku  tym warto zdecydować się na grubszą matę, która cechuje się lepszymi materiałami. Im częściej zamierzamy zabierać swoją matę w różne podróże i przemieszczać się z nią, tym większą uwagę powinniśmy zwrócić na takie cechy jak możliwości przechowywania, transportu, czyszczenia oraz konserwacji. Dla takich osób większa znaczenie ma również rozmiar oraz waga. Mimo wszystko jednak zakup pierwszej maty opiera się głównie na względach finansowych. 

Jaką matę do jogi wybrać?

W sklepach możemy spotkać bardzo wiele mat, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Osoby, które ćwiczą jogę nie od wczoraj, najpewniej dobrali już idealną matę do swoich potrzeb. W jaki sposób? Metodą prób i błędów. Jak jednak powinniśmy wybrać odpowiedni produkt, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z jogą? Niedobrze dobrana mata będzie nam przeszkadzała tak, jak niewygodny strój. Może powodować rozdrażnienie i dyskomfort, które prowadzi do zaprzestania praktyki. Większość dostępnych mat różni od siebie takie parametry jak:

  • Materiał. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż to od niego zależy, jak trwały będzie sam produkt. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są te, które wykonuje się z PVC. Są one również najtańsze. Aktualnie jednak coraz więcej osób decyduje się na bezpieczne oraz naturalne materiały, do których możemy zaliczyć kauczuk czy TPE. Nie należy również zwracań uwagi na fakturę, wypustki nie mają większego wpływu na antypoślizgowość. Najważniejszy jest sam materiał.
  • Grubość. Im jest większa, tym lepsza będzie izolacja od chłodnego podłoża. Jednak bardzo cienkie maty również mają swoje zalet. Są niezwykle lekkie, przez co łatwo je transportować. Wybór należy do nas, jeśli zamierzamy ćwiczyć jedynie w domu, to warto wybrać grubsze rozwiązanie. Jednak osoby, które często podróżują, powinny zdecydować się na cieńszy produkt.
  • Długość. Jest w pełni dowolna. Jeśli jesteśmy wyższą osobą, bez większego problemu będziemy mogli zamówić matę, która ma długość nawet 200 centymetrów.
  • Cena. Nie ma co się oszukiwać, dobrej maty nie kupimy za 20 czy 30 złotych, a właśnie takie najczęściej możemy spotkać w serwisach aukcyjnych. Dobry produkty to wydatek rzędu 70 złotych, a niektóre modele mogą nas kosztować nawet 400 złotych.