Czy wiesz, że...

Mycie okien to czynność, którą albo się lubi, albo nienawidzi; większość osób zdecydowanie należy do tej drugiej grupy. Jednak, jak w przypadku każdego obowiązku, istnieje kilka trików, które choć trochę uprzyjemnią ten proces, przede wszystkim dlatego, że zmniejszą ilość koniecznej do poświęcenia energii i czasu.

Domowe środki czystości

Sklepowe detergenty, nawet te najlepsze jakościowo, często zawodzą; na szybach wciąż pozostają smugi. Doskonałą metodą na dokładne, a więc zdecydowanie szybsze umycie okien już za pierwszym razem jest zastosowanie prostych, domowych mikstur ze składników, które każdy ma w kuchni. Dodatkowym atutem jest oszczędność pieniędzy i brak generowania opakowań nieprzyjaznych środowisku. Sprawdzone przepisy to:

  • woda i ocet w proporcji 1:1; rozpuszcza brud, tłuszcz i dodatkowo nabłyszcza,
  • sok z 1 cytryny na 2,5 l wody; doskonale czyści i odświeża szyby.

Miksturę wystarczy przelać do spryskiwacza po wykończonym już, poprzednim płynie do mycia okien, spryskać bezpośrednio na szybę i wytrzeć szmatką lub ściągaczką.

Odpowiednia pora dnia

Winnym pozostałych na szybach smug bywa nie tylko nieodpowiedni detergent. Najczęściej odpowiada za nie mycie okien w nieodpowiednich godzinach. Ostre promienie słoneczne sprawiają, że woda zdecydowanie za szybko wysycha, przez co pozostają po niej nieestetyczne ślady, wymagające ponownego przetarcia. Najodpowiedniejszą porą na umycie okien będzie więc albo pochmurny (ale nie deszczowy) dzień, albo godziny mocno popołudniowe, kiedy słońce chowa się już za horyzontem.

Technologia, która umyje okna za Ciebie

W walce z brudnymi oknami i pozostającymi smugami wsparciem okazują się także najnowocześniejsze gadżety sprzątające. Jednym z nich jest odkurzacz do okien; produkt, który zgarnia wodę z płynem do mycia (lub domową miksturą) z szyb za pomocą przyssawki i zbiera ją w zamontowanym zbiorniku. Na stronie internetowej https://www.leifheitsklep.pl/ dostępne jest takie urządzenie w wersji z dodatkowym, możliwym do przyczepienia, 43-centymetrowym drążkiem, który umożliwi dokładne wyczyszczenie nawet najtrudniej dostępnych szyb bez konieczności użycia drabiny. Z odkurzaczem do szyb można zapomnieć o żmudnym dobieraniu odpowiedniej ścierki i ciągłym przecieraniu powierzchni.

Z odpowiednim sprzętem nawet najmniej lubiana czynność potrafi stać się przyjemna – grunt to szukanie nowoczesnych rozwiązań.