Z życia wzięte

Jesteś na ostatniej prostej w drodze do zdobycia wymarzonej pracy? Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i martwisz się czy sobie poradzisz? Mamy dla Ciebie kilka rad, które sprawią, że podczas rozmowy nie pokona Cię towarzyszący tego typu wydarzeniom stres. Pamiętaj, że Twoim głównym zadaniem jest pokazanie własnej osoby z jak najlepszej strony. To Twoja szansa na udowodnienie potencjalnemu nowemu pracodawcy, że powinien postawić właśnie na Ciebie. Sprawdź co warto wiedzieć, by zwiększyć swoje szanse na powodzenie.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to bardzo dobry znak. Dojście do tego etapu rekrutacji oznacza, że zawarte w CV informacje dotyczące Twojego doświadczenia i nabytych wcześniej umiejętności zwróciły uwagę potencjalnego przyszłego szefa. Teraz zadajesz sobie pewnie pytanie, co zrobić żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykorzystać swoją szansę? Już śpieszymy z podpowiedzią. Po pierwsze dobrze się przygotuj. Przed rozmową o pracę zbierz wszystkie najważniejsze informacje o firmie, w której starasz się zatrudnić. W trakcie rozmowy z rekruterem taka wiedza może zadziałać na Twoją korzyść. Musisz też być gotowy na najczęściej zadawane pytania. Jakie są Twoje mocne i słabe strony? Jak odnajdujesz się w pracy zespołowej? Co cenisz sobie w relacji pracownik-pracodawca? Gdzie widzisz się za pięć lat?

Przed pójściem na rozmowę o pracę powinieneś też wiedzieć na jakie liczysz wynagrodzenie. W trakcie takiego spotkania nie ma miejsca na dłuższe rozmyślanie. By podana przez Ciebie kwota miała sens wystarczy zajrzeć na dowolny portal, który zajmuje się porównywaniem zarobków w konkretnych zawodach. Zastanów się też, czy jesteś gotowy na negocjacje.

Co jeszcze warto zrobić żeby zwiększyć swoje szanse podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Kluczowe mogą okazać się ćwiczenia. Możesz je wykonywać przed lustrem w domu. Odgrywanie scen symulujących wywiad z rekruterem sprawią, że w czasie prawdziwej rozmowy dużo łatwiej będzie Ci opanować stres. O pomoc możesz poprosić kogoś z najbliższej rodziny. Opowiedz jej o sobie i o wydarzeniach dotyczących Twojej kariery zawodowej. 

Jeśli chcesz wykazać się inicjatywą możesz przygotować też kilka pytań, które na koniec rozmowy o pracę zadasz rekruterowi. Dzięki takiemu zabiegowi sprawisz wrażenie osoby rzetelnej i profesjonalnej.

Na koniec pamiętaj o tym, by zadbać o odpowiedni strój. Twoje ubranie powinno być wyprasowane i czyste. Niechlujny wygląd może zdyskwalifikować Cię już na starcie. Dopasuj swoją kreację do stanowiska o które się ubiegasz.

Szukasz pracy w Warszawie? Najlepsze oferty pracy w Warszawie znajdziesz na https://joob.pl