Zdrowie

Kurkuma często jest stosowana jako przyprawa w przemyśle spożywczym. Jednak roślina ta wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, dlatego w medycynie była stosowana już w czasach starożytnych. Jej głównym składnikiem jest kurkumina, dzięki której zawdzięcza swą moc. Jak wpływa na organizm i dla kogo przeznaczony jest suplement z tym składnikiem?

Kurkumina - antyoksydacyjne działanie 

Kurkumina skutecznie zwalcza wolne rodniki, które są skutkiem ubocznym przemian metabolicznych. Ich nadmiar przyspiesza proces starzenia organizmu oraz wywołuje wiele schorzeń, m.in. stres oksydacyjny, choroby układu krążenia oraz nowotwory. Dlatego w celu zachowania zdrowia organizm musi usuwać nadmiar reaktywnych form tlenu. Kurkumina zawiera polifenole o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, które likwidują ich nadmiar w komórkach oraz zwiększa stężenie glutationu posiadającego silne właściwości przeciwutleniające. Składnik ten ceniony jest przez kobiety, które chcą zachować młody wygląd cery jak najdłużej, ponieważ opóźnia powstawanie zmarszczek.

Kurkumina działa przeciwzapalnie i wspomaga pracę mózgu

Stan zapalny w organizmie najczęściej powstaje wskutek infekcji, urazów lub innych schorzeń. Trwający przewlekle może wywoływać choroby nowotworowe lub zaburzać przemianę materii i prowadzić do otyłości. Kurkumina posiada w składzie m.in. enzymy, które likwidują stan zapalny oraz zapobiegają jego powstawaniu. Z tego względu również osoby zmagające się z zapaleniem stawów mogą go zlikwidować oraz zapobiegać nawrotowi. Składnik ten znany był w medycynie już w czasach starożytnych w leczeniu zapalenia narządów układu ruchu. Kurkumina wspomaga pracę mózgu i wspomaga koncentrację. Wpływa na wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, co zapewnia dobre samopoczucie i witalność. Z tego względu ten główny składnik kurkumy jest pomocny w leczeniu depresji, ponieważ może zniwelować jej objawy. 

Kurkumina - działanie antynowotworowe i wpływ na układ krążenia

Kurkumina może zahamować proces rozwoju guzów nowotworowych na każdym etapie ich rozwoju. Przyjmowana systematycznie zapobiega zachorowaniu. Poza zwalczaniem wolnych rodników, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, wpływa na regenerację oraz podnosi poziom odporności. To sprawia, że organizm może zwalczać komórki nowotworowe i zwiększa szansę całkowitego wyleczenia. Kurkumina wywiera pozytywny wpływ także na układ trawienny oraz likwiduje takie dolegliwości jak: wzdęcia lub odbijanie po posiłku. Wspomaga wydzielanie mucyny stanowiącej warstwę ochronną żołądka, dzięki czemu chroni przed powstaniem wrzodów. Usprawnia pracę wątroby, jej oczyszczanie oraz produkcję żółci, która jest niezbędna do trawienia pokarmów. Dlatego systematyczne przyjmowanie suplementu z kurkuminą wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Kurkumina korzystnie wpływa na układ krążenia, ponieważ reguluje poziom złego cholesterolu (LDL). Dzięki temu zapobiega miażdżycy tętnic, zawałowi serca oraz udarowi mózgu. Składnik ten obniża również ciśnienie krwi oraz usprawnia proces krążenia. To sprawia, że do komórek organizmu (w tym do mięśnia sercowego) dociera więcej tlenu i substancji odżywczych z pożywienia. 

Kurkumina - podsumowanie:

  • chroni układ krążenia przed chorobami
  • wspomaga walkę i zapobiega powstawaniu nowotworów
  • usprawnia pracę wątroby i układu trawiennego
  • likwiduje stany zapalne
  • wspomaga pracę mózgu
  • przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej

Ze względu na właściwości zdrowotne, kurkumina cieszy się dużą popularnością wśród osób, które dbają o swój organizm oraz sylwetkę. Dlatego warto przyjmować suplement z tym składnikiem systematycznie.