Z życia wzięte

Wędkarstwo to piękna, ale wymagająca pasja. Coraz więcej osób zaczyna się interesować łowieniem ryb i spędza swój wolny czas nad wodą; jeśli nie mają one w najbliższym otoczeniu doświadczonych wędkarzy, muszą samodzielnie poradzić sobie ze skompletowaniem sprzętu. Początek przygody z wędkarstwem wiąże się z koniecznością zrobienia sporych zakupów. Jak przez to przebrnąć, żeby nie oszaleć? Które wędki dla początkujących sprawdzą się najlepiej?

Pierwszy wybór: bat i zestaw spławikowy

Według zaleceń ekspertów, początkujący wędkarze powinni sięgnąć po zestaw spławikowy. Ma on najprostszą i najłatwiejszą do opanowania konstrukcję, umożliwia szybkie przygotowanie do połowów i sprawia, że stawianie pierwszych kroków nad wodą przebiega możliwie sprawnie. Przez to, że jest tak łatwy w obsłudze, nie zniechęca amatorów do dalszego rozwijania swojej pasji.

Wędki spławikowe co do zasady są stosunkowo lekkie. Dla niedoświadczonych, zwłaszcza młodszych wędkarzy ma to ogromne znaczenie – ręce szybko się męczą nawet pod nieznacznym ciężarem, co potrafi skutecznie zgasić zapał do kolejnych prób. Idealne wędki dla początkujących powinny być nie tylko lekkie i proste w konstrukcji, ale też tanie, żeby nie zrujnować zbytnio portfela przy pierwszych, sporych zakupach. Idąc tym tokiem myślenia, najlepszym rozwiązaniem będzie wędzisko typu bat. Jest ono maksymalnie uproszczone: nie posiada ani kołowrotka, ani nawet przelotek. Żyłka zakończona haczykiem jest po prostu uwiązana bezpośrednio do kija. Bat nie powinien być dłuższy niż 5 metrów; przekrój żyłki wynosi zwykle od 0,12 do 0,14 mm. Ze względu na brak dodatkowych elementów zestaw nie obciąża dłoni; ponadto w zasadzie nie ma się tu co zepsuć.

Alternatywne wędki dla początkujących: wędziska matchowe i spinningowe

Jeśli łowienie batem zaczyna cię nudzić lub czujesz, że możesz wypróbować coś bardziej skomplikowanego niż najprostszy kij, warto pójść o krok dalej. Ciekawą propozycją są wędki typu match, zwłaszcza jeśli połów odbywa się w szerokiej rzece lub dużym akwenie. Matchówki mają zwykle długość większą niż 4 metry (najczęściej od 3,9 do 4,5); ich budowa przypomina baty, przy czym posiadają one przelotki i kołowrotek, dzięki czemu można zarzucać przynętę na dalsze odległości (nawet do 100 metrów). Właśnie dlatego często nazywa się je odległościówkami. Mimo ogromnego dystansu, jaki dzieli łowiącego od ryby, wciąż można kontrolować sytuację, obserwując długą antenkę spławika. Wędki typu match są lekkie i delikatne; zwykle wykonuje się je z włókna węglowego. Stosuje się do nich kołowrotek łożyskowy i żyłki tonące. Jeśli przelotki są dobrze wyważone, komfort łowienia jest na tyle duży, że usatysfakcjonuje każdego amatora wędkarstwa.

Wreszcie – są jeszcze spinningowe wędki dla początkujących. Choć spinning jest nieco bardziej wymagającą metodą łowienia, a wędziska dedykowane do tej techniki charakteryzują się większym stopniem skomplikowania, mimo wszystko warto rozważyć taką opcję. Wędki spinningowe nadają się do stosowania na każdym akwenie; można nimi łowić z brzegu i z łodzi, a przy tym wykazują ogromną skuteczność w przypadku drapieżników. Wędki do spinningu osiągają zwykle długość od 1,5 do 3 metrów.

Gdzie szukać wędki dla początkujących?

Jeśli chcesz się upewnić, czy dana wędka sprawdzi się na samym wstępie wędkarskiej drogi, zachęcamy do zakupów w Sklepwedkarski.pl. W kategorii „Wędki i wędziska” widnieje tam specjalna zakładka „Dla początkujących” (https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedki-i-wedziska_Dla-poczatkujacych-5974.html), która zbiera w jednym miejscu idealne egzemplarze dla zupełnych amatorów wędkarstwa (w tym wysokiej jakości, a jednocześnie atrakcyjne cenowo wędziska marki Jaxon).

Oczywiście ten sam sklep wędkarski online oferuje setki wędek dedykowanych dla różnych metod łowienia. Wystarczy przeanalizować resztę zakładek i przyjrzeć się dostępnym batom, matchówkom czy wędkom spinningowym. Jeśli zdecydujesz się kontynuować wędkarską pasję lub będziesz potrzebować sprzętu do łowienia w bardzo konkretnych warunkach, również znajdziesz tu coś dla siebie. Dość wymienić króciutkie, proste wędki podlodowe do łowienia z przerębla, wędki muchowe do łowienia na specjalny typ przynęty czy też sztywne, niezwykle wytrzymałe wędki morskie, które wykazują odporność na niszczące działanie słonej wody.

Pierwsza wędka: na co zwrócić uwagę?

Wędki można opisywać przy pomocy wielu parametrów. Z perspektywy początkującego wędkarza ważnych jest kilka z nich. Wybierając swoje pierwsze wędzisko, zwróć uwagę na tzw. akcję – decyduje ona o zachowaniu wędki w trakcie rzutu i holu. W dużym skrócie: im większe odkształcenia kija, tym wolniejsza akcja, przy czym osoby początkujące powinny wybierać wędki o szybszej akcji. Druga istotna sprawa to tak zwany ciężar wyrzutu, czyli optymalna waga wyrzucanego zestawu (przynęty i obciążenia), przy której wędka pracuje w zadowalający sposób. Ciężar wyrzutu pierwszej wędki powinien zmieścić się w zakresie od 15 do 80 g. Istotne są również: waga wędziska (im lżejsze, tym wygodniejsze i tym mniej zmęczy nasze ręce), długość (należy ją dobrać do preferowanej metody połowu) i długość transportowa (już po złożeniu – tutaj im krócej, tym lepiej). Wymienione parametry to najważniejsze kwestie, jakie trzeba przeanalizować przy wyborze wędki dla początkujących.