Czy wiesz, że...

Już wkrótce palacze nie będą mogli kupić papierosów mentolowych i z kapsułką. Czy będą mieli alternatywę?

W niektórych dużych sklepach zaczyna brakować papierosów mentolowych. Zdarza się, że ich asortyment jest ograniczony. Z czego to wynika? Sprzedawcy chcą przygotować się do wejścia w życie zakazu, który już niebawem zacznie obowiązywać w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Wycofanie papierosów mentolowych 2020

Wkrótce, 20 maja 2020 roku, ze sklepów znikną papierosy mentolowe i papierosy z klikiem. Wszystko w wyniku wejścia w życie unijnej dyrektywy zakazującej sprzedaży mentoli na terenie Unii Europejskiej.

Już w 2014 roku Parlament Europejski przyjął tak zwaną dyrektywę tytoniową. Jednym z jej zapisów jest zakaz sprzedaży papierosów o „aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

Czym jest „aromat charakterystyczny”? Pojęcie to oznacza zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu. Jest wynikiem zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, np. zapachów lub smaków owoców, słodyczy, ziół, przypraw, alkoholu czy mentolu, który jest wyczuwalny przed lub w trakcie spożywania wyrobów tytoniowych.

W Polsce jest ok. 9 milionów Palaczy przy czym blisko połowa z nich (42 procent) pali papierosy mentolowe, a 28 procent z nich robi to regularnie – wynika z badania Fundacji Forum Konsumentów.

Zakaz mentoli może więc dotknąć sporej grupy społeczeństwa. Dla papierosów mentolowych istnieje jednak alternatywa. Są nią tzw. wkłady tytoniowe do podgrzewaczy tytoniu. Podgrzewacze tytoniu to elektroniczne urządzenia, które nie wydzielają dymu, ponieważ zawarty w nich tytoń nie jest spalany lecz podgrzewany do bardzo wysokiej temperatury. Proces ten nie jest więc tak szkodliwy dla zdrowia palaczy i ich otoczenia jak zwykłe, tradycyjne papierosy.

Polska jest czołowym, na tle innych krajów Unii Europejskiej, producentem wyrobów tytoniowych – szczególnie mentolowych. W związku z tym nasz kraj zaskarżył do unijnego Trybunału Sprawiedliwości decyzję Unii Europejskiej w sprawie zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i papierosów z kapsułką. Skarga została jednak odrzucona. Przepisy wchodzą w życie 20 maja.

Więcej informacji o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych znajdziesz na https://maszwybor.pl/.