Z życia wzięte

Ostatni czas dla każdego z nas niesie nowe wyzwania, musimy przyzwyczaić się do nowych standardów życia, do nowej rzeczywistości. Do tej pory tematyka dezynfekcji, wzmożonej higieny i maseczek ochronnych dotyczyła najczęściej służby zdrowia, gabinetów fizjoterapeutycznych, salonów kosmetycznych czy fryzjerskich. Dzisiaj dotyczy każdego z nas i nie ma rady innej jak ta, aby dostosować się i być ostrożnym, dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

  Dezynfekcja inaczej zwana odkażanie to działanie, której głównym zadaniem jest zniszczenie drobnoustrojów takich jak bakterie i wirusy, zwłaszcza te chorobotwórcze. Dezynfekcji poddaje się przedmioty oraz powierzchnie,które mogły zostać skażone chorobotwórczymi organizmami – bakteriami, wirusami, grzybami lub pasożytami.

    Dezynfekcję rąk możemy podzielić na dwa rodzaje: higieniczną i chirurgiczną.  Chirurgiczna dezynfekcja rąk jest bardzo wymagająca i i stosowana głównie podczas zabiegów. Higieniczna dezynfekcja rąk to dość częsta czynność, o której należy pamiętać przed każdym zabiegiem, zawsze przed zakładaniem rękawiczek medycznych, po zabiegu i zdjęciu rękawiczek oraz przed ich zmianą, po kontakcie z zanieczyszczonymi sprzętami, szczególną uwagę należy zwrócić na dezynfekcję rąk po kontakcie z krwią, wydalinami i wydzielinami.

         CZY MASECZKI ANTYWIRUSOWE SĄ JEDNORAZOWE?

    W ostatnim czasie, każdy posiada maseczkę ochroną. Najczęściej spotykana jest maseczka na twarz jednorazowa, wykonana z włókniny polipropylenowej typu II, której stopień filtracji BFE wynosi 98%   Maseczka  na twarz zapewnia skuteczną ochronę przed drobnoustrojami, posiada wysoką przepuszczalność powietrza, co umożliwia łatwe oddychanie, dopasowują się do kształtu twarzy. Po jej użyciu należy ją zutylizować.

    Oprócz maseczek jednorazowych można kupić maseczkę wielokrotnego użytku. Te z kolei po użyciu należy poddać sterylizacji. Do tego rodzaju masek można zaliczyć maski FFP2 oraz FFP3.

Niestety nie wszystkie chronią przed drobnoustrojami. Większość z nich stosowana jest do ochrony dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami powietrza, pyłem i alergenami.

 

        RĘKAWICZKI NITRYLOWE CZY LATEKSOWE?

 

    Jeśli mamy dylemat jakie rękawice będą dla nas najbardziej odpowiednie, poniżej przedstawiamy kilka cech głównych dla rękawic nitrylowych i lateksowych. Pierwsze z nich, nitrylowe wykonane są z syntetycznej gumy nitrylowej. Jest ona delikatniejszy niż guma lateksowa, ale nadal jest odporna na ścieranie i rozdarcia, jest zdecydowanie bardziej wytrzymała na kontakt z tłuszczami. Co najważniejsze rękawiczki nitrylowe nie powodują uczuleń. Rękawice lateksowe natomiast, wykonane są z naturalnego kauczuku czyli ze znanego wszystkim lateksu.  Te rękawiczki ochronne mają wiele zalet natomiast nie do wszystkiego się nadają. Po pierwsze są bardzo rozciągliwe, dobrze dopasowują się do dłoni, zwykle są cienkie, więc nie zaburzają nam czucia.  Po drugie, według wielu ekspertów ten wytrzymały i elastyczny materiał najlepiej chroni przed krwiopochodnymi patogenami oraz częścią niebezpiecznych chemikaliów. Korzystanie z rękawic ochronnych lateksowych ma też swoje ograniczenia ze względu na to, że źle znoszą kontakt z tłuszczami, a poza tym lateks działa na niektóre osoby uczulająco.

    Bez względu na to, na  jaki rodzaj rękawic ochronnych się zdecydujemy, należy pamiętać o przestrzeganiu ogólnych zasad z ich korzystania w przeciwnym razie nie zapewnią nam pożądanej ochrony. Ważną kwestią jest to, że rękawic jednorazowych używamy tylko raz. Zdejmując rękawiczki zaleca się zachowanie ostrożności, wywijając je na lewą stronę, po użyciu niezwłocznie wyrzucić je do kosza. Po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce! W przypadku rękawiczek ochronnych rozmiar ma znaczenie, najlepiej dopasować je do swoich dłoni tak aby wykonywanie wszelkich czynności było łatwe i przyjemne.

 

         W JAKICH SYTUACJACH POWINNIŚMY ZAKŁADAĆ RĘKAWICZKI JEDNORAZOWE?

 

    Rękawiczki jednorazowe  mają naprawdę szerokie zastosowanie. Najbardziej popularne i spotykane są oczywiście podczas pracy obszaru medycznego: wszelkiego rodzaju zabiegi i operacje. Salony fryzjerskie i kosmetyczne to miejsca bez, których panie specjalistki nie obejdą się podczas wykonywania manicure, pedicure czy farbowanie włosów. Jeśli nie każda to zapewne wiele z Pań Domu korzysta z rękawiczek ochronnych w drobnych pracach domowych.

 

        PRODUKTY DO DEZYNFEKCJI

   Na rynku dostępnych jest  bardzo szeroki wybór produktów do dezynfekcji powierzchni, z reguły są to gotowe preparaty, które cechuje prostota posługiwania się nimi. Internetowy sklep Profireh oferuje swoim klientom środki do dezynfekcji powierzchni takie jak płyn Velox, Clinex DEZOfast oraz chusteczki dezynfekujące Medisept.

     W ofercie znajduje się także płyn dezynfekujący do rąk Velodes Silk. Jest to alkoholowy i gotowy do użycia produkt. Przeznaczony jest do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Ten preparat zdecydowanie polecany jest do stosowania  w obszarze medycznym, żywnościowym, w warunkach przemysłowych i domowych a także w zakładach użyteczności publicznej.