Czy wiesz, że...

Większość z nas je zna, nawet jeśli z mechaniką czy majsterkowaniem nigdy nie mieliśmy za wiele do czynienia. Obok śrubokrętów, które profesjonalnie nazwiemy wkrętakami, klucze płaskie są jednymi z najpopularniejszych narzędzi ręcznych. Do czego służą, jak są zbudowane, dlaczego właśnie tak i jakie mają rozmiary?

Do czego służy klucz płaski?

Wiele podzespołów do urządzeń mechanicznych i różnego rodzaju konstrukcji bazuje na śrubowych systemach łączeń. W takiej sytuacji, kiedy chcemy odkręcić jakiś element lub go dokręcić, potrzebujemy do tego specjalnego narzędzia. I bardzo często narzędziem tym jest klucz płaski o określonym rozmiarze. Zazwyczaj stosuje się je do śrub sześciokątnych, ale radzą sobie one również z innymi typami śrub i nakrętek. Ciekawostką jest to, że klucze płaskie mają szwedzki rodowód. Tego typu klucz został bowiem wynaleziony w 1892 roku, przez Johna Pettera Johanssona.

Budowa i rozmiary kluczy płaskich

Jeśli chodzi o rozmiary kluczy płaskich, to rozróżniamy dwa systemy metryczne – w calach oraz w milimetrach. W europie stosowany jest system milimetrowy. Pod względem budowy, klucze płaskie dzielimy na:

Budowa kluczy płaskich pozwala na ich wygodne użycie, nawet jeśli dostęp do śruby jest utrudniony. Praktycznym typem tego rodzaju narzędzi ręcznych są klucze dwustronne.

Taka konstrukcja wyposażona jest z reguły w dwie końcówki o innym rozmiarze (przykładowe rozmiary kluczy płaskich dwustronnych: 6 mm i 7 mm, 9 mm i 10 mm, 16 mm i 17 mm itd.), co sprawia, że mamy de facto do dyspozycji dwa różne klucze płaskie. Dużą uniwersalnością pod względem użycia odznaczają się również klucze płaskie nastawne, które często błędnie nazywane są kluczami francuskimi (tak naprawdę są to klucze angielskie).

Klucze płaskie STAHLWILLE

Na rynku jest kilku cenionych producentów narzędzi ręcznych, jednak jeśli chcemy wybrać klucz płaski wysokiej jakości, który cieszy się uznaniem zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów majsterkowania, warto zdecydować się na klucze płaskie STAHLWILLE. Ta niemiecka marka zajmuje się produkcją narzędzi już od ponad 150 lat. W przypadku kluczy płaskich otrzymujemy dopracowany produkt, wykonany z wysokogatunkowej stali stopowej chromowej, który będzie nam służył przez długie lata.