Zdrowie i Uroda

Laser i ultradźwięki to technologie szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej - rzuciły też nowe światło na zabieg liposukcji. Dzięki nowoczesnym technologiom powstały zabiegi liposukcji, które nie niosą ze sobą ryzyka poważnych komplikacji, a są równie skuteczne, jak interwencje chirurgiczne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega odsysanie tłuszczu z pomocą ultradźwięków lub lasera.

Kompleksowe działanie liposukcji ultradźwiękowej

Liposukcja ultradźwiękowa powoduje nie tylko usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, lecz także intensywnie obkurcza i ujędrnia skórę. Ponadto tkanka tłuszczowa odessana podczas liposukcji ultradźwiękowej charakteryzuje się bardzo wysoką jakością (w 90% jest nieuszkodzona), więc świetnie nadaje się do wszczepienia w część ciała wymagającą wypełnienia, np. piersi lub pośladki.

Liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo, wykonywana w warszawskiej Klinice Miracki, jest zabiegiem prawie bezbolesnym i niewymagającym rekonwalescencji. W większości przypadków już kolejnego dnia można wrócić do normalnej aktywności. Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia (miejscowego lub ogólnego) i trwa od 2 do 5 godzin. Liposukcja ultradźwiękowa polega na wprowadzeniu pod skórę, bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, sondy emitującej ultradźwięki. Precyzja i delikatność działania liposukcji ultradźwiękowej powodują, że komórki tłuszczowe zostają delikatnie odseparowane od pozostałych tkanek, bez ryzyka uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych czy tkanki łącznej.

Precyzyjna liposukcja laserowa

Liposukcja laserowa również ma szersze działanie niż tylko odsysanie tłuszczu z brzucha czy innych partii ciała. Laser dodatkowo ujędrnia i obkurcza skórę, a także umożliwia transfer tłuszczu w inne obszary ciała. Liposukcja laserowa w Klinice Miracki jest wykonywana za pomocą urządzenia  Lipolife 3G, które zostało wyposażone w laser diodowy o długości fali 1470 nm w systemie radialnym oraz dwie pompy ssące. Zastosowanie radialnej emisji fali nie uszkadza komórek tłuszczowych, a jedynie wyodrębnia z nich materiał potrzebny do ponownego wykorzystania podczas lipotransferu. 

Na czym polega liposukcja laserowa? Chirurg delikatnie nacina skórę i najpierw podaje w to miejsce środek znieczulający, a po około 20 minutach wprowadza końcówkę urządzenia. Laser jest wprowadzany na optymalną głębokość, dzięki czemu możliwe jest rozbicie tkanki tłuszczowej do stanu półpłynnego, co z kolei pozwala na odsysanie jej za pomocą cienkiej kaniuli. Jednocześnie laser podgrzewa głębokie warstwy skóry do temperatury około 70℃. Proces przyczynia się do termicznego pobudzenia fibroblastów i wzmożonej produkcji włókien kolagenowych. Finalnie skóra staje się  jędrniejsza i obkurczona. 

Laser czy ultradźwięki - którą metodę wybrać?

Obie metody mają wiele cech wspólnych, np. niską inwazyjność, brak nierówności oraz możliwość ponownego wykorzystania pozyskanej tkanki tłuszczowej do lipotransferu. Wybór metody zależy m.in. od istniejących przeciwwskazań. Dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja, podczas której lekarz dobiera odpowiedni zabieg dla danego pacjenta. 

Pierwsze efekty liposukcji pojawiają się od razu, jednak na pełen rezultat trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Zarówno podczas liposukcji ultradźwiękowej, jak i laserowej, komórki tłuszczowe są usuwane na stałe, dzięki temu efekty terapii są trwałe, o ile pacjent zastosuje zdrowy styl życia. Ważna jest niskotłuszczowa dieta oraz aktywność fizyczna, by te rezultaty podtrzymać jak najdłużej. 

Więcej na temat nieinwazyjnej liposukcji przeczytasz na stronie Kliniki Miracki w Warszawie.