Z życia wzięte

Będąc na początku swojej dziewiarskiej drogi, często zastanawiamy się, co jest najlepiej wybrać – druty czy szydełko. Jest to jednak kwestia indywidualna, niektórzy kochają jedno z tych narzędzi, a drugiego nie cierpią, jednak wielu jest również takich, którzy cenią sobie każde z nich. Co zatem wybrać? Ten artykuł pomoże Ci się zdecydować na jedno z narzędzi oraz odkryć, co Ci w duszy gra.

Potrzeby są kluczem do odnalezienia odpowiedzi

To, jakie robótki chcemy wykonywać, będzie mocno związane z tym, jakiego narzędzie powinnyśmy użyć. Jeśli marzy nam się ażurowa, dzianinowa sukienka, to zdecydowanie łatwiej będzie nam ją wykonać za pomocą drutów. Jeśli zaś chcemy robić czapki, czy inne nakrycia głowy, to skupmy się na nauce szydełkowania. Niektóre doświadczone dziewiarki twierdzą, że wszystko zależy od pory roku. Jak to możliwe? Otóż przyjęło się, że latem się szydełkuje, a zimą robi na drutach.

 

Jednak mimo tego, że rzeczywiście wzory na letnie ubrania są zdominowane przez szydełko, to nie znaczy, że jeśli pogrzebiemy w czeluściach internetu, nie znajdziemy takich, które będą odpowiadały drutom. Tak więc wszystko zależy od naszych potrzeb. Jak już zdecydujemy się, które z narzędzi chcemy na początku wypróbować, to koniecznie zajrzyjmy tutaj: https://zamotane.pl/pl/c/Wloczki/15. Jest to sklep z włóczkami oraz innymi akcesoriami. Znajdziemy w nim różnego rodzaju włóczki, hitem ostatnich miesięcy jest włóczka puffy, do której nie potrzeba ani drutów, ani szydełka, wystarczą własne dłonie.

Jeśli druty to i szydełko

Jeżeli zdecydujemy się zacząć naukę dziergania, czyli robienia na drutach, to musimy mieć świadomość tego, że chcąc niechcąc i tak będziemy musiały w pewnym stopniu opanować sztukę szydełkowania. Jak to możliwe? Ponieważ wiele, o ile nie większość, wzorów na dziergane robótki ręczne wykorzystuje szydełko. Jednak jeśli zdecydujemy się na początek nauczyć się szydełkować, to nie będziemy musieli się od razu uczyć robić na drutach, ponieważ w projektach na szydełko bardzo rzadko wykorzystywane są druty. Tak więc, jeśli boimy się natłoku wiedzy i konieczności uczenia się dużej ilości rzeczy na raz, to może szydełko jest właściwym rozwiązaniem.

Czasochłonność i oszczędność

Kolejną kwestią jest czasochłonność danej robótki. Oczywiście zależy ona od rozmiaru, czyli im większa robótka, tym więcej czasu przy niej spędzimy. To logiczne. Jednak biorąc pod uwagę doświadczenia wielu dziewiarek, przyjęto, że robótki wykonywane na drutach robi się szybciej, od tych porównywalnych wielkością, zrobionych na szydełku. Może jest to kwestia zaangażowania obu rąk. Warto jednak wspomnieć, że szydełkowanie również angażuje dużo więcej włóczki, w porównaniu do robótek wykonywanych na drutach. To znaczy, że jeśli jesteś osobą, która szanuje swój czas i pieniądze, to może warto pokusić się o rozpoczęcie pracy na drutach.

Nasze preferencje

Ostatnią sprawą są nasze osobiste preferencje. Otóż wzory wykonane na szydełku różnią się od tych wykonanych na drutach. Niektórych ściegów po prostu nie da się zrobić na szydełku, na przykład ściegu francuskiego. To znaczy, że jeśli ukochamy sobie wzory, które można zrobić tylko na drutach, to musimy pójść za głosem serca i nauczyć się dziergać.

 

Do podjęcia decyzji na temat tego, który sposób na robienie robótek ręcznych będzie dla nas odpowiedni, będziemy potrzebowali chwili do namysłu. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, co chcemy tworzyć. Warto jest również brać pod uwagę to, które z narzędzi jest bardziej czasochłonne oraz to, co nam się tak naprawdę bardziej podoba.