Czy wiesz, że...

Sprzęt elektroniczny, zgodnie z danymi statystycznymi, jest najczęściej przesyłanym towarem. Pomimo tego, że są to produkty delikatne, ich właściwe zapakowanie skutecznie chroni je przed wstrząsami czy uderzeniami. Dziś podpowiadamy, jak przygotować laptop lub monitor do wysyłki, by bezpiecznie dotarły do miejsca przeznaczenia.

Pakowanie produktów – materiały mają znaczenie

Pakując i wysyłając delikatne przedmioty, w tym sprzęt elektroniczny, dużą uwagę należy zwrócić na rodzaj i jakość użytych materiałów. Jest to o tyle ważne, że na rynku mamy dostęp do najróżniejszych produktów i nie wszystkie z nich dobrze sprawdzą się akurat w tym przypadku. Do wysyłki laptopa bądź monitora należy dobrać odpowiednie pudełko kartonowe, wypełniacze, elementy stabilizujące i taśmy pakowe. Które z nich właściwie zabezpieczą przesyłkę?

Opakowanie na wymiar

boxes 3883980 1280

Laptopa bądź monitor najlepiej przesyłać w oryginalnym opakowaniu, które jest świetnie dostosowane do ich wymiarów. Jeśli takowego nie posiadamy, nowe opakowanie powinno wymiarami odpowiadać sprzętowi. Tu trzymamy się dwóch zasad. Po pierwsze, pudełko nie powinno być zbyt duże – puste przestrzenie wewnątrz opakowania negatywnie wpływają na stabilizację sprzętu, nawet jeśli użyjemy wypełniaczy. Poza tym jest to rozwiązanie mało ekonomiczne. Po drugie, wymiary opakowania powinny pozwolić na swobodne zamieszczenie w nim materiałów zabezpieczających sprzęt. Przed wyborem konkretnych materiałów należy przeprowadzić dość dokładne pomiary wszystkich elementów.

Bardzo ważnym parametrem jest grubość tektury użytej do produkcji opakowania. Odpowiednią sztywność i wytrzymałość zapewnia tektura pięciowarstwowa. Zastosowanie „słabszych” materiałów będzie dość ryzykowne.

Wzmocnienia i wypełniacze

Oryginalnie pakowane produkty zazwyczaj wzmacniane są na bokach i narożach przez styropianowe kliny. I takich również można użyć do stabilizacji laptopa lub monitora. Zapobiegną one przemieszczaniu się sprzętu. Będą też pełnić funkcję amortyzującą. Dodatkowo, zabezpieczenia wymaga również cała powierzchnia sprzętu. Do tych celów najlepiej sprawdza się folia bąbelkowa, szczególnie różowa folia bąbelkowa, która ma właściwości antystatyczne. Trzeba pamiętać, że  folią owijamy nie tylko sprzęt główny ale także akcesoria (zasilacz, kable, mysz).

Taśma pakowa i zabezpieczenie powierzchni

Niezbędnym elementem zabezpieczenia przesyłki jest oczywiście jej zaklejenie. Jakie taśmy pakowe najlepiej sprawdzą się w przypadku sprzętu elektronicznego? Tu należy postawić na produkty najbardziej wytrzymałe. A do takich należą taśmy pakowe kauczukowe. Ich warstwa czepna wykonana jest z naturalnego bądź syntetycznego kauczuku, który ma świetne parametry – mocno i trwale łączy powierzchnie, jest odporny na wahania wilgotności i temperatury.