Z życia wzięte

Analiza finansowa przedsiębiorstwa to podstawowe narzędzie każdego właściciela firmy, która służy mu jako codzienne narzędzie pracy, oceny stanu firmy oraz pomaga w podejmowaniu bardziej przemyślanych decyzji rozwojowych.

Analiza finansowa przedsiębiorstwa a jej wskaźniki

W jaki sposób najlepiej jest sprawdzić kondycję swojego przedsiębiorstwa? Zbadać wskaźnik płynności finansowej. Co to dokładnie jest? Wskaźnik płynności finansowej pozwala określić zdolność firmy do spłaty bieżących zadłużeń oraz możliwości wypłaty pensji swoim pracownikom. Najprostszym sposobem, aby obliczyć płynność finansową, jest podzielenie wartości aktywów obrotowych przez sumę należności bieżących zobowiązań krótkoterminowych. Po wykonaniu tego działania będziemy wiedzieć, czy będzie nas stać na zapłacenie faktur dostawcom i wypłatę pensji naszym pracownikom.

Jak sprawdzić rentowność firmy?

Aby sprawdzić rentowność naszej firmy również możemy się posłużyć wskaźnikiem rentowności. Małe firmy powinny zwracać szczególną uwagę na opłacalność danego przedsięwzięcia, jednak mierząc opłacalność nie powinno się dokonywać bezpośrednich porównań ze średnią stawką rynkową - jest to dość częsty błąd przedsiębiorców, który może prowadzić do złych decyzji biznesowych. Aby odpowiednio obliczyć wskaźnik rentowności powinno się zastosować następujący wzór: (zysk netto/ kapitał własny) x 100%. W ten prosty sposób szybko sprawdzimy jak ma się aktualna sytuacja przedsiębiorstwa. Im wyższy wynik otrzymamy, tym sytuacja jest dla nas korzystniejsza. Dzięki zastosowaniu takiego prostego wzoru przedsiębiorca jest w stanie powiedzieć ile dokładnie jest w stanie zarobić na konkretnym przedsięwzięciu i podjąć lepszą decyzję biznesową dla swojej firmy. Nieznajomość tych wskaźników może często prowadzić do złych decyzji, a oczekiwany zysk może się nagle bardzo skurczyć przez co cierpi na tym kondycja naszej firmy. Warto przemyśleć swoje działania i zrobić krótki rachunek zysków i strat oraz obliczyć podstawowe wskaźniki finansowe, aby nie musieć się przejmować kondycją finansową naszego przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy z Analiza Finansowa - eanaliza.pl