Zdrowie

E-recepta jest elektronicznym dokumentem, który ma na celu zastąpienie tradycyjnej, papierowej recepty. Można otrzymać ją SMS-em, mailem lub też poprosić o papierowy wydruk. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, gdyż wszystkie e-recepty mogą być zapisywane na internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu nie ma możliwości zgubienia recepty. Pozostaje jednak pytanie, jak zrealizować e-receptę i czy procedury są takie same jak w przypadku recepty tradycyjnej.

Zalety e-recepty

Kiedy pojawiła się możliwość korzystania z nowoczesnej formy recepty, wielu pacjentów zastanawiało się, jak zrealizować e-receptę i jakie korzyści to im w ogóle przyniesie. Okazuje się, że bardzo wiele. W przypadku, gdy przepisano pacjentowi wiele leków, nie trzeba prosić o odpis w sytuacji, gdy nie zrealizowano całej recepty, ani nie traci się refundacji. Każdy lek przepisany na recepcie można wykupić w innej aptece. Ta nowoczesna forma to także duże ułatwienie dla farmaceutów, którzy nie będą już musieli się zastanawiać, jak zrealizować receptę, gdyż nie będą musieli rozszyfrowywać nieczytelnego pisma. Nie ma więc ryzyka, że otrzyma się niewłaściwy lek. Każdą e-receptę można zrealizować w dowolnej aptece w całej Polsce.

Jak otrzymać i jak zrealizować e-receptę?

Podczas wizyty lekarskiej lekarz może wystawić e-receptę, która będzie po prostu odpowiednikiem recepty tradycyjnej. Pacjent sam może wybrać, jak zrealizować e-receptę. Może otrzymać SMS z czterocyfrowym kodem, maila z dołączoną e-receptą w formacie pdf czy też wybrać druk informacyjny. Jak natomiast zrealizować e-receptę w aptece? To proste! Wystarczy podać czterocyfrowy kod z SMS-a oraz PESEL (możesz dzięki temu wykupić leki także dla innej osoby). W przypadku e-recepty przesłanej mailowo, farmaceuta zeskanuje kod, a przy druku informacyjnym - po prostu wyda Ci lek na jego podstawie.

E-recepta i ułatwienia z nią związane

Dzięki wprowadzeniu e-recepty, wykupowanie leków przez pacjentów stało się zdecydowanie łatwiejsze. Pomogło to także w realizowaniu recept dla osób starszych czy schorowanych, które nie są w stanie już same udać się do apteki. Wystarczy, że podadzą one osobie zaufanej kod oraz swój PESEL i już nie muszą się martwić, jak zrealizować e-receptę. To także duże ułatwienie w czasie pandemii, gdyż, by otrzymać e-receptę, nie jest już konieczna osobista wizyta w przychodni. Naprzeciw tu wychodzą przychodnie zdalne, dzięki którym można otrzymać e-receptę online.

Jak zrealizować e-receptę online?

Wprowadzenie e-recept pozwoliło na wystawianie recept bez konieczności osobistych wizyt. To szczególnie pomocne zwłaszcza w przypadku przedłużania recept dla osób chorych przewlekle czy przy wystawianiu recept na środki antykoncepcyjne. E-receptę można nie tylko otrzymać po osobistej konsultacji lekarskiej w przychodni, ale także podczas konsultacji lekarskiej online w zdalnej przychodni. To bardzo pomocna możliwość w sytuacjach, gdy wizyta lekarska jest niemożliwa, a pacjent pilnie potrzebuje receptę.

Jak zrealizować e-receptę online? Wystarczy wybrać opcję konsultacji i porady lekarskiej na portalu, a po przeprowadzonym wywiadzie, otrzyma się e-receptę na telefon w błyskawicznym czasie. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak zrealizować e-receptę online, to tutaj we wszystkim pomożemy. To w stu procentach bezpieczne rozwiązanie, które gwarantuje szybki czas realizacji bez konieczności wychodzenia z domu.