Czy wiesz, że...

Praca na wózkach widłowych nie należy do prostych ani bezpiecznych zajęć. Dobry specjalista od wózków widłowych jest godziwie opłacany i na pewno znajdzie pracę w większości firm. Aby jednak rozpocząć pracę na wózkach widłowych należy zdać odpowiednie egzamin teoretyczny oraz praktyczny. W dzisiejszym artykule przedstawimy podstawowe wymagania dotyczące osób chcących pracować na wózkach widłowych.

Kiedy można podejść do egzaminu UDT?

Od 2018 roku obowiązek nadzoru nad egzaminami przejął Urząd Dozoru Technicznego, który zajmuje się przeprowadzaniem egzaminów na wózki widłowe. Przed 2018 rokiem większość szkoleń była przeprowadzanych na bardzo niskim poziomie co wiązało się z licznymi uchybieniami i brakami w elementarnej wiedzy kursantów.

Przed podejściem do egzaminu UDT należy zaliczyć odpowiedni specjalistyczny kurs na wózek widłowy, który potwierdza nabycie odpowiedniej wiedzy przez kandydata i jego zdolności do prowadzenia wózka widłowego. 

Kandydat na kursie poznaje teoretyczne oraz praktyczne aspekty pracy z wózkiem widłowy i zasady bezpieczeństwa.

Kto może podejść do egzaminu na wózek widłowy UDT?

  • Każdy kandydat musi być pełnoletni;
  • Każdy kandydat musi posiadać zdolność psychiczną oraz fizyczną do prowadzenia wózka widłowego;
  • Każdy kandydat musi ukończyć specjalistyczne szkolenie przygotowujące do egzaminu UDT.

Koszt podejścia do egzaminu UDT to 152,00 zł. Składa się on z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Egzamin przeprowadza dwóch instruktorów a po jego zakończeniu od razu otrzymuje się jego wyniki.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu?

Jeszcze przed 2018 rokiem praktycznie nie trzeba było przygotowywać się do egzaminów, gdyż były one przeprowadzane na bardzo niskim poziomie. Na przysłowiowe „piękne oczy” można było otrzymać odpowiednie uprawienia do prowadzenia wózków widłowych.

Po 2018 roku wiele się zmieniło i aby zaliczyć testy na wózki widłowe trzeba wiedzieć znacznie więcej oraz zaprezentować swoją wiedzę w praktyce podczas egzaminu. Egzamin UDT jest znacznie bardziej wymagający i należy się do niego solidnie przygotować, gdyż niewielkie błędy podczas testu teoretycznego czy praktyczne mogą zdyskwalifikować kandydata.

W trakcie procesu nauki warto sprawdzić testy na wózki widłowe w formie rozwiązanych arkuszy testowych. To znacząco pomaga w zaliczeniu egzaminu, gdyż zapoznasz się już z opracowanymi pytaniami, które mogą pojawić się na egzaminie i przy okazji przyswoisz specjalistyczną wiedzę.

Jakie więc podjąć kroki aby otrzymać uprawnienia?

Pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego kursu na wózek widłowy, który powinien kompleksowo przygotowywać do egzaminu UDT. Zanim opłacisz kurs to koniecznie upewnij się, że kończy się on egzaminem UDT.

Jak już dostaniesz się na kurs to solidnie zabierz się do nauki, zarówno tej praktycznej jak i teoretycznej. Solidna nauka w trakcie kursu powinna zapewnić mocne podstawy do zaliczenia testów na wózek widłowy.

Wykorzystuj każdą sekundę podczas prowadzenia wózka, gdyż to bezcenne doświadczenie pozwalające na zapoznanie się ze sprzętem. Podczas egzaminu będzie sprawdzana znajomość manewrów, których możesz nauczyć się w trakcie egzaminu.

Po trzecie, jeżeli masz okazję prowadzić wózek widłowy, to wykorzystaj ten czas do maksimum. Nauka wszystkich manewrów pomoże zaliczyć egzamin.